Bir Açık Artırma Rüyası

19 Kasım 2018

Gelecek ay Sotheby’s’de açık artırmaya çıkacak olan yüzük pek de sıradan değil. Tarihin en ilginç satışlarından birine konu olacak olan parça, Apple’ı ve mühim bir endüstri tasarımcısını bir araya getiriyor.

"Yüzük, sekiz Afrika ülkesinde HIV / AIDS'i ortadan kaldırmak için para toplamak amacıyla kurulan Diamond Foundry tarafından (RED) desteklenerek yaratıldı."

Apple'ın basit tasarımları ile ünlü baş tasarım sorumlusu, iPod, iPhone, iPad ve MacBook'u tasarlayan İngiliz tasarımcı Sir Jony Ive, bu zamanki işlerinde hep, tipik olarak “less is more” tasarım standardını takip ediyor ve şimdi ise bu özel yeteneğini mücevhere dönüştürüyor. Ive, endüstri ürünleri tasarımcısı Marc Newson ile birlikte çalışarak, tamamı elmastan yapılmış bir yüzük yarattı.

Sotheby’s açık artırmasında 150.000 dolar ile 250.000 dolara arası bir civarda satışının açılması beklenen yüzük, sekiz Afrika ülkesinde HIV / AIDS'i ortadan kaldırmak için para toplamak amacıyla kurulan Diamond Foundry tarafından (RED) desteklenerek yaratıldı.

Hammaddeyi değerli nesnelere dönüştürmek konusunda ortak tutkuları olan Ive & Newson'un bu tasarımları, daha önce tek bir parça üzerinde daha önce hiç görülmemiş olan bir şekilde, 2000 ila 3.000 arasında birkaç bin fasetle ortaya çıkarılmış.