Bir Çağdaş Moda Kutlaması

03 Aralık 2018

Kate ve Laura Mulleavy ikilisinin yani Rodarte tasarımlarının arkasındaki ilham kaynağını, The National Museum Of Women In The Arts açılan yeni sergi ile keşfe çıkarıyor.

"Tüm bu başarılarını ve daha fazlasını, Amerikan markanın ilk 13 yılını, çağdaş sanat ve moda manzaraları içinde konumlandıran özgün tasarım ilkelerini, maddi kaygıları ve yinelenen temalarını araştırıyor bu sergi."

Her şeyin çok hızlı tüketildiği bir zamanda yaşıyor olsak bile, modaya olan ilgi ilginç bir şekilde asla azalmıyor, aksine bu anti-fashion durumundan bile yeni akımlar doğuyor. Kıyafetlere olan merakımızın bir göstergesi haline dönüşen MET Kostüm Enstitüsü’nün son yıllarda sergilediği ve ziyaretçi sayıları her yıl artan tasarımcı sergileri de bu sonsuz ilginin bir göstergesi.


Washington D.C.'deki The National Museum Of Women In The Arts'daki Rodarte sergisi bu bahsettiğimiz, büyüleyici dünyaya bir kapı aralığı vaat eden yeni sergilerden sonuncusu. Rodarte’nin moda serüveninde, WWD'nin kapağında yer alması ve ardından da 2006 CFDA ödüllerine aday gösterilmesi, mihenk taşları olabilir. Kaliforniyalı tasarımcı kız kardeşler Kate ve Laura Mulleavy, endüstri üzerinde büyük bir etki bıraktılar. Biri sanat tarihi, diğeri ise edebiyat mezunuydu. Ancak bu background’ları onların tasarımlarını moda tasarımı mezunu olmamalarına rağmen farklı bir açıdan etkilemiş, demi-couture tarzları ‘başka yerden’ gelmenin önemli olmadığını kanıtlamıştır.

Düzinelerce ödül kazandılar, Black Swan için kostümler tasarladılar, kendi filmlerini yaptılar, defilelerini Paris'e taşıdılar... Tüm bu başarılarını ve daha fazlasını, Amerikan markanın ilk 13 yılını, çağdaş sanat ve moda manzaraları içinde konumlandıran özgün tasarım ilkelerini, maddi kaygıları ve yinelenen temalarını araştırıyor bu sergi. Star Wars temalı koleksiyonları da dahil tam şov dahil tam 90 görünümün paylaşılacağı sergiden sonra, NWMA'nın müze dükkanından ikilinin tasarımı objelerden satın alabileceksiniz.


Film, edebiyat, sanat tarihi, doğa ve California gibi çok çeşitli konuları odağına alan Rodarte’nin öncü yaklaşımını kutlayan sergi, 10 Şubat 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilir.