Bir Deneyim Hikayesi: Balenciaga: Winter 18

12 Kasım 2018

Demna Gvasalia, defilelerinde tipik sahne arkası fotoğrafçıların çekim yapmasına izin vermiyor. Bu politikası, onu yeni kitabı olan Balenciaga: Winter 18 kitabına götürüyor.

"Pierre-Ange Carlotti ve Johnny Dufort, grafitiyle bir araya gelen defilenin arka bahçesine girmeye izni olan iki ‘seçilmiş’ fotoğrafçıydı."

Bu sezon son defilesi sırasında Gvasalia, Balenciaga defilesine sadece iki fotoğrafçının kulisine girmesine izin verdi ve Kış 2018 defilesinin arkasındaki süreç, 300 çarpıcı görüntüyle, Balenciaga: Winter 18 kitabında bir araya geldi. Amacı, bir deneyim yaşatmak olan bu defileyi hatırlamak için bir araç, bir obje yaratmaktı.

Bu kitap, Gvasalia'nın moda evi için tasarladığı ilk kitabı. Pierre-Ange Carlotti ve Johnny Dufort, grafitiyle bir araya gelen defilenin arka bahçesine girmeye izni olan iki ‘seçilmiş’ fotoğrafçıydı. Carlotti kendi imza stilliyle, daha film odaklı ve samimi bir yaklaşımla koleksiyonu ele aldı. Dufort’un stiliyse daha aşırı olanı işaret ederek ve ustaca esprili bir dil yakalamaya odaklandı.

Her sezon defilesini hatırlamak ve unutturmamak adına yeni yollar keşfetmek için Gvasalia'ya ilham kaynağı olan kitabı balenciaga.com'dan satın alabilirsiniz. Ve son söz yine Gvasali’nın, “Bu kitap Balenciaga’da şu an için yaptığım her şeyin konsept ve kurulum açısından sinematografik olduğunu bana hatırlattı. Bundan sonra her defileye bir hatıra ile eşlik etmek, herkesi bu şovların içinde ve arkasındaki sürece davet etmek istiyorum.”