Bir Küratörün Elinden Çıkan Instagram Hesabı: HANS-ULRICH OBRIST

08 Mart 2018

Takip edilesi bir Instagram projesi

Sergilerinde sokakları ve billboard’ları da kullanan küratör, insanlara ulaşmanın mümkün olduğu her alana karşı oldukça duyarlı.

Modern sanat dünyasında adını sıklıkla duyduğumuz İsviçreli küratör Hans-Ulrich Obrist, bir süre öncesine kadar herhangi bir sosyal medya hesabı kullanmıyordu. Orbist, düzenlediği sergiler, yazdığı kitaplar ve verdiği röportajlar ile insanlara ulaşıyordu. Başarılı küratör şimdiyse Instagram’da yarattığı “The Art of Handwriting” isimli projesiyle de ön planda.
Andri Sala / Dan Colen

Tim Berners-Lee / John Finneran 

Sergilerinde sokakları ve billboard’ları da kullanan küratör, insanlara ulaşmanın mümkün olduğu her alana karşı oldukça duyarlı. Zaten kürate ettiği sergilerde de amacı, müzedeki alanı doldurmak ve her şeyi sığ bir düzeyde gerekli konsepte oturtmaktan çok daha fazlası. Her bir eserin bireysel sesini kaybetmeden bütünlük oluşturması için çabalayan küratör, güçlü konseptler ile yola çıkıyor ve birbirine uygun olanı değil, birbiri ile içerik olarak kesişen işleri bir araya getiriyor.

Alex Israel / Alex Katz

Ai Weiwei / Andrew Durbin

Hans-Ulrich Obrist, Instagram’da başlattığı “The Art of Handwriting” projesiyle sanatçıların iletmek istediği mesajları, kendi el yazıları ile paylaşıyor. Dünyanın dört bir yanından birçok insana ulaşan hesap, hem görsel hem de içerik olarak takip edilesi ve çok keyifli.

Lynette Yiadom-Boakye / Michael Stipe

Olafur Eliasson / Mickalene Thomas

Instagram hesabı: hansulrichobrist