Bir moda dehasının portresi

08 Kasım 2019

Yves Saint Laurent: The Last Collections belgeseli Fransız modacıyı markasının son koleksiyonunun yapım aşamasında izlerken yaşamının son yıllarında yaşadığı zorlukları da gözler önüne seriyor.


1998 yılında Fransız modacı Yves Saint Laurent ve iş ortağı olan eski sevgilisi Pierre Bergé modacının yaratıcı sürecini ve ikilinin hayatlarını belgelemesi için o zamanlar genç bir yönetmen olan Olivier Meyrou’yu görevlendirdi. Yönetmene hayatlarını açan ve sınırsız erişim imkânı sağlayan ikili, modacının kendi adını taşıyan markasının son kreasyonunun tasarım ve defile sürecini de moda severler ile paylaşmayı amaçlamıştı.

Fakat belgesel tamamlandığında Bergé belgeselin yayınlanmasına izin vermedi ve belgesel uzun yıllar rafa kaldırılmıştı. 2015 yılında ölmeden önce Bergé’in izni ile tekrar gündeme gelen belgesel geçtiğimiz haftalarda İngiltere’de vizyona girdi.Belgesel 60 yaşını devirmek üzere olan Saint Laurent’i psikolojik sorunlarla boğuşurken en büyük miraslarından biri olan markasının son koleksiyonunu hazırlarken ele alıyor. Belgesel boyunca yorgun ve histerik bir portre çizen Saint Laurent gerçekte de demans ile savaşıyordu. Her ne kadar toplum içinde yorgun ve hasta bir adam olarak görünse de Saint Laurent, koleksiyonun tasarım ve yaratılış aşamasında stüdyosunda oldukça aktif bir rol oynuyor, terzileri ile derin sohbetlere girerek moda dehasını gün yüzüne çıkartıyor. Meyrou’nun birebir röportajları sırasında da oldukça aktif ve neşeli görünen Fransız modacı, belgesel boyunca neden bir moda dehası olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Sadece İngiltere’de vizyona giren belgeseli online platformlardan izleyebilirsiniz.