Bir Modernizm Mabedi: Casa Luis Barragán

11 Mayıs 2020

Casa Luis Barragán, modern mimarinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. UNESCO tarafından 2004 Dünya Mirası listesine dahil edilen yapının yaratıcı etkisi Meksika’nın birçok çağdaş mimarının ve sanatçının eserleriyle yaşamaya devam ediyor.

Casa Luis Barragán, 2004 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edildi. Bu yapı, Latin Amerika'da bu listeye giren tek bina.

1902 doğumlu Luis Barragán, dahiyane ışık kullanımı ve mekanlar ile deney yapabilme yeteneği ile bilinir.  Meksika modernizminin öncülerinden Barragán’ın işleri, boyutsal karmaşıklığının, yapıda amaçlanan sükunetle asla çarpışmadığı canlı renkler ve keskin çizgiler arasında yarattığı kusursuz uyumunu öne çıkarır.


Aslen bir mühendis olan Barragán, ölümünden 8 yıl önce, 1980'de mimaride en yüksek ve en prestijli ödül olan Pritzker Ödülü'nü kazandı. Casa Luis Barragán, 2004 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine dahil edildi ve bu yapı, Latin Amerika'da bu unvanı kazanan tek bina.


Bir mimar olarak kariyerinin ilk yıllarında, Fransa'da tanıştığı Le Corbusier’in modernizm anlayışından etkilenen Barrágan, yapılarda tercih ettiği işlev övgüsünden bir duygu kutlamasına dönüştü. Işık ve renk arasındaki dinamik ilişki, Barrágan’ın dramatik ancak sakin, hayat, enerji ve dayanıklılığı modern silüetlere getiren çalışmalarında belirgindir.


Barragán’ın uluslararası aşkın ve güçlü eserleri arasında sanatçı Mathias Goeritz, Casa Gilardi, San Cristóbal Estates, Meksika şehri ve doğal olarak kendi evi ile oluşturulan bir kentsel heykel olan Torres de Satélite'nin planlanması yer alıyor.


20. yüzyıl mimarisinde dikkat çekici bir figür olmasının yanı sıra, Barragán ve mirası da ülkesi Meksika için çok değerlidir. 1948’de inşa edilen Casa Barragán şu anda sanatçının eserlerini kutlamak isteyenler için bir müze ve buluşma noktası olsa da, yaratıcı etkisi Meksika’nın birçok çağdaş mimarının ve sanatçının eserleriyle yaşamaya devam ediyor.