Bir Restorandan Daha Fazlası: The Good Life Eatery

14 Nisan 2017

The Good Life Eatery, daha iyi ve sağlıklı beslenmeyi teşvik eden, bunu yaparken de insanları mutlu etmeyi amaçlayan bir restoran.

“Hiçbir restoranlarında Wi-Fi yok! Tavsiyeleri ya bir kitap okumanız veya arkadaşınızla sohbet etmeniz.”

Yasmine Larizadeh ve Shirin Kouros, babaları vasıtasıyla birbirini tanıyan ve aynı hayalleri paylaşan iki arkadaş. Londra’ya yeni, taze ve sağlıklı yemekler kazandırmak isteyen ikili, bir buçuk senelik araştırma sonucunda üç sene önce The Good Life Eatery’yi kurmuş. Los Angeles’ta başlayan girişimcilik hayalleri, çok sıkı bir restoran eğitim programından sonra Londra’da gerçekleşmiş ve ilk şubelerini Sloane Avenue’da açmışlar. Şu anda ise Londra’da üç tane şubeleri var.

Shirin Kouros ve Yasmine Larizadeh

The Good Life Eatery’nin herkese hitap eden bir yemek anlayışı var. İster vejetaryen olun ister vegan, herkes için uygun bir şeyler mutlaka var. Glütensiz beslenenler ve süt ürünleri tüketmeyenler için de özel menüleri mevcut. Örneğin salata, sandviç ve kahvaltılık menüleri oldukça zengin. Ayrıca her gün veganlara uygun çorba çıkarıyorlar. Ekstra protein tüketmek isteyenler içinse tavuk ve diğer protein deposu yiyecek alternatifleri bulunmakta. Yemekten sonra canı tatlı isteyenler için de muffin, kek veya kruvasan gibi birçok tatlı seçeneği var.

“Hayatı neden zorlaştırasın ki? Her şey basit, her şey temiz ve her şey taze!” diye yola çıkan Yasmine Larizadeh ve Shirin Kouros, yerel yiyeceklerin daha sağlıklı ve organik olduğunu savunuyorlar. İlaç veya suni gübre kullanmayan çiftçilerden alışveriş yapmaya gayret ediyorlar ve müşterilerine sağlıklı beslenmeyi garantiliyorlar. Mevsimine göre hangi meyve ve sebze çıkıyorsa, menüyü de ona göre ayarlıyorlar.

Menülerinde sağlıklı yiyeceklerin yanı sıra taze sıkılmış meyve sularından smoothie’lere kadar oldukça fazla içecek seçeneği de var. Örneğin içinde buğday çimi, hindistancevizi suyu, spirulina yosunu ve misket limonu olan enerji shot’ları ile limon, ekinezya, zerdeçal ve baobab meyvesinden yapılan ilk yardım shot’larından içerek doğal bir yolla hastalıkların üstesinden gelebilir, yorgunluğunuzu üzerinizden atabilirsiniz. Küçük şişelerde satılan shot’lar dışında 250 ve 500ml’lik meyve ve sebze suları da bulunmakta.

Ayrıca kendi ürettikleri “custom” pres meyve sıkacakları ile yaptıkları işlem esnasında meyveler hiçbir ısı işlemine maruz kalmayarak bütün vitaminleri ve enzimleri muhafaza edebiliyor. Özel şişelerde muhafaza edilen meyve ve sebze suları da 72 saat hem lezzetli, hem de taze olarak korunuyor. İnternet sitelerinde hangi meyve ve sebzenin neye iyi geldiğini kısaca açıklayan faydalı bir bölümleri de var.

Sağlıklı yiyecek ve içeceklerin satıldığı bir restoranın ötesinde olduklarını kanıtlayan The Good Life Eatery, geçtiğimiz kasım ayında #cookforsyria hashtag’i ile sosyal medyada başlattıkları kampanya ile Suriye’ye yardım çağrısında bulundu. Unicef, yemek editörü Clerkenwell Boy ve Suitcase Magazine ile beraber Suriye’de tehlike altındaki çocuklar ve gelecek nesiller için daha güvenli bir ortam oluşturmak üzere bir bağış toplama kampanyası başlatarak duyarlı bir girişimde bulundular.

The Good Life Eatery'nin lezzetli ve sağlıklı tariflerini kendi mutfaklarına taşımak isteyenler için "The Good Life Eatery Cookbook" isimli bir kitapları bulunmakta. Sadece kitap için düşünülmüş yeni yemeklerin yanı sıra, The Good Life Eatery'nin favorilerini kapsayan tarifler de var. Hepsi kolay malzemelerle, hızlıca yapılabilecek yiyecek ve içecekleri kapsayan kitabı internet üzerinden de satın alabilirsiniz.