Bir Tat Olarak Prestij

05 Haziran 2018

Az sonra okuyacağınız listedeki tüm restoranlar, dünyanın önde gelen milyarderleriyle karşılaşabileceğiniz yerler olmalarıyla biliniyorlar. Sebebiyse, kaliteyi tatta arıyor olmaları...

"Birçok gurme tarafından dünyanın en iyi restoranı olarak anılan Noma’ya iki ya da üç ay öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Onu bu kadar özel yapansa, yediğiniz hemen her şeyin aynı gün ya doğal alanlarından, ormanlardan ya da her nerede üretiliyorsa, hiçbir aracı olmadan ya toplanıyor ya da avlanıyor olması."

Noma, Kopenhag
Eğer bir özel jetiniz varsa, Kopenhag’daki Noma kolaylıkla bağımlısı olabileceğiniz bir hizmet sunuyor. Birçok gurme tarafından dünyanın en iyi restoranı olarak anılan Noma’ya iki ya da üç ay öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Onu bu kadar özel yapansa, yediğiniz hemen her şeyin aynı gün ya doğal alanlarından, ormanlardan ya da her nerede üretiliyorsa, hiçbir aracı olmadan ya toplanıyor ya da avlanıyor olması.


Alinea, Chicago
Kurucu şeflerine göre Alinea sadece bir restoran değil, sanat ve mutfağı bir araya getiren, deneysel ve tüm duyuları aynı anda tatmin eden bir mecra. Mekanın meşhur ‘Galeri Menüsü’, 16-18 arasında değişen deneysel tadın bir arada bulunduğu seçkisiyle, haftanın hangi günü gittiğinize göre değişerek, 290 ila 350 dolar arasında misafirlere sunuluyor.


Quintessence, Tokyo
Tokyo’nun en sade tasarımlı ve en şık restoranlarının başında gelen Quintessence, 3 yıldızlı Michelin restoranlardan biri. Her gün değişen menüsü, Japon yemek kültürünün deneysel örneklerini tabağınıza getiriyor. 13 farklı yemek ve tatlıdan oluşan sabit menüsüyle bir akşam yemeği, 22.000 yen yani 850 liraya deneyimlenebiliyor.


Carbone, New York
Klasik yemekler sunan İtalyan-Amerikan restoranının hem dekorasyonunun hem de menüsünün sıradan olmasına bakmayın. Amerika’da onlarca örneği olan bu karma restoranın lezzetleri öyle baş döndürücü ki, rezervasyon için en az 1 ay bekliyorsunuz.


The Fat Duck, Bray
İngiltere'nin en iyi restoranlarından biri olan The Fat Duck bir kasabada konumlanıyor. Üst düzey yemeklerinden çok sıcak atmosferiyle gözde bir mekan haline gelen lüks restoranda, dünyanın önde gelen milyarderleri, sıradan olmayı ve kese kağıdında yemek yemeyi seçiyorlar. Menüsü, 20 sterlinden 900 sterline dek değişiyor.


Sukiyabashi Jiro, Tokyo
Sukiyabashi Jiro'nun dünyanın en iyi suşilerini yaptığı söyleniyor ve meşhur konuklarına bakıldığında ününün hakkını verdiğini görüyorsunuz. Restorana adım atması çok zor lakin en erken 2 ay sonrasına rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Sukiyabashi Jiro’nun rezervasyonları öyle ünlü ki, bir masaya sahip olmak için çabalayanların hikayesi, tadım süreçleri ve tüm deneyimi anlatan bir belgesel bile çekilmiş.


Club Les Palmiers, St. Tropez
Fransız mutfağının dünyanın dört bir yanında örnekleri vardır ama şu da bir gerçektir ki bu mutfak en iyi Fransa’da yenir! St. Tropez sahilindeki Club Les Palmiers, bir sahil kulübü olarak düşünebilirsiniz. Gündüz plajda bir sabah ve öğle yemeği yemeyi tercih ederseniz, aşağı yukarı 150 euro gibi bir ücret karşılığında, muazzam bir Güney Fransa deneyimine sahip olabilirsiniz.