Bir Yemek Kitabından Çok Daha Fazlası; ‘More Than Our Bellies’

18 Mart 2019

Şahane lezzetlere kendi hikayenizi yazmak isterseniz bu kitabı bir inceleyin deriz.

 Her ne kadar moda sektörü acımasız rekabetlerle dolu bir geçmişe sahip olsa da tarih boyunca bir çok ünlü tasarımcı, fotoğrafçı ve stilistin işbirliğine de tanık olunmuştur. Aklımıza ilk gelenler; Vivienne Westwood and Andreas Kronthaler, Marc Jacobs and Katie Grand, Inez van Lamsweerde and Vinoodh Matadin ve şimdi bu isimlerin arasına bir yenisi daha ekleniyor ; Amerikalı tasarımcı Phillip Lim ve fotoğrafçı Viviane Sassen. 


2014’ten beri birçok ortak kampanyaya imza atan ikili bu sefer  ‘More Than Our Bellies  adlı bir yemek kitabıyla karşımızda fakat bu bildiğiniz yemek kitaplarından biraz farklı. Kitapta en sevdikleri 12 tane yemeğin tarifini veren ikili aynı zamanda da o yemekleri kimlerden ve nasıl öğrendiklerini, kitabın onlar için neler ifade ettiğini vurguluyor. Kitapta yer alan yemeklerin çoğunu büyükannesinden öğrendiğini söyleyen Phillip, tariflere hiç dokunmadan, olduğu gibi yazmış. Kitaptaki bütün fotoğraflar  ise elbette ki Viviane Sassen’in kadrajından çıkma…

Peki bu fikir akıllarına nasıl gelmişti? Phillip tereddütsüz bu sorunun cevabını ¨özlem¨ olarak yanıtlıyor;

¨Evime, aileme ve özellikle anneme duyduğum derin özlem beni bu kitabı yazmaya teşvik etti.¨ Kökeni Taylanda’a dayanan Phillip ve ailesi o çok küçük yaşlardayken Amerika’ya göç etmiş. İlk yılların oldukça zor geçtiğini ve yiyecek fazla bir şeyleri olmadığını söyleyen Phillip; buna rağmen pişen her yemeği bir arada sevgiyle yediklerini ve paylaştıkça lezzetin daha da arttığını söylüyor. İşte tam bu noktada sözü Vivienne alıyor; ¨ Yemek yemek özellikle de iyi yemek benim için bir tutku. Ancak hayatımın en güzel yemeklerini hep seyahatlerim sırasında yedim. Çünkü hayatta ki her şeyde olduğu gibi yemek de sevdiklerinle paylaşınca güzel.’ Bu cümlelerden sonra elbette Vivienne’ e bu projede neden yer aldığını sormuyoruz bile.


Bu kitabın bir başka özelliği ise tarifi verilen hiçbir yemeğin, servise hazır hale geldikten sonra bir fotoğrafının olmaması yani tarif onlardan hikaye sizden! Şahane lezzetlere kendi hikayenizi yazmak isterseniz kitabı inceleyin. Şimdiden afiyet olsun.