Bir Zamanlar İrlanda’nın En Büyük Evi Olan Ballyfin’in Muhteşem Dönüşümü.

19 Mart 2019

20.yüzyıldan kalma, İrlanda’nın en büyük kır evlerinden biri olan Ballyfin, müthiş bir restorasyon ile lüks bir otele evrildi.

20.yüzyıldan kalma, İrlanda’nın en büyük kır evlerinden biri olan Ballyfin, müthiş bir restorasyon ile lüks bir otele evrildi. Laois kentinde yer alan bu evin olağanüstü değişimi ise adeta İrlanda’yı temsil eden muzaffer bir dönüşümün simgesi…
1820'lerde inşaatı başlayan Ballyfin, İrlanda'nın en büyük kır evlerinden biriydi. Sir Richard ve William Vitruvius Morrison'ın baba ve oğul ekibi tarafından tasarlanan binanın girişinde ise yer alan slogan gözlerden kaçmıyor; ¨Coûte que coûte¨ yani ¨Para Obje Değildir¨.


İrlanda’nın yerleşik turistlik yerlerinden uzak olan Ballyfin, bu sayede insanların huzuru ve dinginliği sonuna kadar hissetmelerini sağlıyor. Kasvetini ve görkemli duruşunu ise etkilendiği tarihlerden kalma bir miras olarak üzerinde taşıyor.Amerikalı işadamı olan Fred Krehbiel, evi görür görmez buranın bir otele dönüşmesi gerektiğine karar verdi ve 2002'de başlayan dönüşüm 2011 yılında tamamlandı ve insanlara hizmet vermeye başladı.


Evin mimarı olan Morrisons ise tartışmalı bir şekilde, İrlanda'nın en görkemli klasik odalar dizisini yarattı; zevkle tasarlanmış tavan işçiliği, odaların hemen hemen her yerinde kullanılan yaldız detayları ve farklı renklerdeki kadife perdeler bize otelin genel stilini yansıtıyor. Bunların en istisnası ise, İngiliz Adaları'ndaki herhangi bir yerde bu düzeyde eşi benzeri olmayan şaşırtıcı derecede karmaşık parke zeminlerdir. İçeriye girdiğiniz ilk andan itibaren ise duvarlarda, size evin eski sahiplerinden kalma bir fotoğraf arşivi eşlik eder. Otelin Genel Müdürü Aileesh Carew'in belirttiği gibi, 'Ballyfin beş yıldızlı bir otelin tüm olanaklarına sahip özel bir ev hissi veriyor.' Otelin mottosundan da anlaşıldığı üzere kendinizi rahat hissedebilmeniz için gerekli olan her şey burada mevcut.
Otel, toplam 29 konuk kapasiteli, muhteşem iki süit de dahil olmak üzere kusursuz bir şekilde dekore edilmiş 15 yatak odası içermektedir. Sınırların ötesini keşfetmek isteyenler için ise, bir araba ve şoför daima hizmete hazır bir şekilde sizi bekliyor. Heywood'daki Lutyens bahçelerine bir gezi veya Birr Kalesi'nde bir öğle yemeği için bu imkanlardan faydalanabilirsiniz.