“Black Power” Döneminde Sanat

14 Temmuz 2017

1960’larda Afroamerikanların bağımsızlık mücadelesini temsil eden sanat eserleri, Tate Modern’in ev sahipliğinde Amerika’nın sanat tarihine ışık tutuyor.

"1960'larda birçok akım ve konseptin ortaya çıkmasıyla Amerika’daki siyahilerin bağımsızlık mücadeleleri, sayısız sanat eserine yansıdı."

Soul of a Nation: Art in the Age of Black Power, siyahilerin gördüğü baskıyı ve seneler süren mücadelelerini temsil eden karışık mecradaki eserleriyle, Amerikan sanatına karşı bakış açımızı yeniden şekillendiriyor. 1963’ten beri devam eden siyahi dayanışmasını sanatçıların ortaya koyduğu işler üzerinden betimleyen sergi, Amerika’nın politik ve sanat tarihine ışık tutuyor.

1960’lar, vatandaşlık haklarının ön plana çıktığı, Black Power’ın yükseldiği ve Black Panther Party’nin kurulduğu döneme denk geldiği için Afroamerikanların kahraman yılları olarak kabul edildi. Tam da bu zamanlarda, birçok akım ve konseptin ortaya çıkmasıyla Amerika’daki siyahilerin bağımsızlık mücadeleleri, sayısız sanat eserine yansıdı.

Elizabeth Catlett, Black Unity, 1968

Serginin küratörleri Mark Godfrey ve Zoe Whitley, rağbet gören popüler sanat eserlerinin aksine alt metni dolu, belgesel niteliğindeki arşivleri tercih ettiklerinin altını çiziyor. Bu zengin arşivin kapsamında coşku uyandıran tablolar, güçlü mesaj veren duvar resimleri, kolajlar, fotoğraflar, devrim niteliğindeki giysi tasarımları ve heykeller bulunuyor.

Barkley L. Hendricks, What’s Goin On, 1974

Emory Douglas, We Shall Survive without a doubt, 1971

İşlerden bazıları, politik liderler Martin Luther King ve Malcolm X; müzisyen John Coltrane ve boksör Muhammed Ali gibi o dönemin efsanevi figürlerine saygı duruşunda bulunuyor.  

 Sam Gilliam, Curtain of sorrow … April 4, 1969

William T. Williams, Trane, 1969

Carolyn Mims Lawrence, Black Children Keep Your Spirits Free, 1972

Andy Warhol, Muhammad Ali, 1978

12 Temmuz’da kapılarını açan Soul of a Nation, 22 Ekim tarihine kadar Tate Modern’de görülebilir. Sergiyi ziyaret etmeden önce daha detaylı bilgi almak için müzenin internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Roy DeCarava, Coltrane on Soprano, 1963

Roy DeCarava, Couple Walking, 1972