BMW geleceği bugüne taşıyor

12 Temmuz 2019

Münih’te yeni konsept arabası Vision M Next’i tanıtan BMW yakın gelecekte otobanlarda göz alıcı otomobilleri göreceğimizin sinyalini verdi.

Alman otomobil ve motosiklet üreticisi BMW geleceğe yönelik planlarına devam ediyor. Her sene otomobil meraklılarına yeni bir konsept araba tanıtan BMW tasarımlarının otomobillerin geleceğini inşa edeceğinden ve gelecekte tasarımcılara ilham vereceğinden de oldukça emin. Tasarımlarında bugünün sürücüsünden ilhamla geleceğin otomobil meraklılarının ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen Alman otomobildevi yeni konsept arabası ile yine son günlerin en çok konuşulanı olmayı başardı.  


BMW geçtiğimiz hafta Münih’te düzenlenen NextGen etkinliğinde göz alıcı tasarımı ve yenilikçi teknolojisiyle ön plana çıkan en son konsept otomobili Vision M Next’i tanıttı. Tasarımıyla BMW’nin yeni nesil elektrikli otomobili i8’e benzetilen Vision M Next performans odaklı bir teknoloji harikası.

Aracın motoru hem elektrikli hem de benzinli sistemlerin birleşiminden oluşuyor. Toplamda 600 beygir güç üretebilen bu yeni nesil BMW motoru 0’dan 100 kilometreye 3 saniye gibi kısa bir sürede çıkıyor ve günlük kullanımla süper otomobil konseptini harmanladığını bir kez daha gösteriyor. Elektrikli motorunun menzilinin ise 100 kilometre olduğu açıklandı.


Vision M Next motor gücünün yanı sıra teknolojisiyle de birçok yeniliği hayatımıza sokacak gibi gözüküyor. Yüz tanıma teknolojisinin kullanıldığı konsept otomobil bu sayede anahtarlığa olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırıyor. Martı kanat kapıları ise tek bir tuşla açmak mümkün. Araç içi eğlence ünitesi ise yapay zekâ destekli büyük bir ekrana sahip.

BMW, yeni aracın tasarımında, detayları öne çıkarmak için renkli bir tasarım dilini tercih etmiş. Laser Wire aydınlatma sayesinde Vision M Next adeta bir bilim kurgu filminden çıkmış gibi gözüküyor.


Şu anda seri üretime geçmemiş olsa da Vision M Next’i çok yakında yollarda görebiliriz. Firmanın teknik şefi Klaus Frohlich tarafından yapılan açıklamada, konseptin potansiyel müşterilerden yeterli ilgiyi görmesi durumunda bir üretim versiyonunun değerlendirilebileceğini belirtti.