BMW’den motosiklet tarihine saygı duruşu

07 Haziran 2019

Yeni çıkardığı Motorrad Concept R18 ile BMW vintage stilini son model bir motor ile birleştiriyor.

Motosiklet tutkunlarını heyecanlandıran haber bu kez BMW’den geldi. Yeni tanıttığı modeli Motorrad Concept R18 ile BMW 1960’ların motosiklet tasarımlarına gönderme yaparken 1800cc’lik iki silindirli motoru ile teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanıyor.Klasik otomobil ve motosikletlerin sergilendiği İtalya’daki Concorso d'Eleganza Villa d'Este 2019’da yer alması için üretilen R18’in son model motoru aslında motosiklet sevenlerin çok da yabancı olmadığı bir canavar. 1960’larda motosikletlerde sıkça kullanılan bu 1800 cc’lik motoru BMW son model havalandırma ve soğutma teknolojileri ile birleştirerek modern sürücünün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden üretmiş. 1950’lerden esinlenilerek dizayn edilen deri koltuk ise yine daha ergonomik olması için küçük dokunuşlar ile 21. yüzyıla uyum sağlamış.


Klasik motorrad modelinden ilhamla tasarlanan R18 güneşli bir günde ışıl ışıl parlaması içinse BMW hiçbir şeyi şansa bırakmamış gibi gözüküyor. Şanzımanı kum püskürtme alüminyum ile kaplı olan R18’in arka lastiklerden gidona doğru uzanan gövdesi ise tamamen krom kaplama.

Her ne kadar geçmiş ile günümüzü bir araya getiren bu muhteşem motosiklet bir motoshow için tasarlanmış olsa da BMW yetkililerin verdiği bilgiye göre Motorrad Concept R18’in seri üretim modeli 2020 yılında motorseverler ile buluşacak.