BMW’nin İlk Dairesel Aracı: BMW i Vision Circular

28 Ocak 2022

BMW Group, BMW i Vision Circular ile 2040 yılına yolculuğa çıkıyor.

Sürdürülebilirlik ve lükse odaklanan kompakt, tamamen elektrikli bir araç niteliğindeki BMW i Vision Circular, BMW Group'un bireysel mobilite için en sürdürülebilir yaklaşıma sahip üretici olma projesini temsil ediyor.Tüm tasarım, geliştirme ve üretim süreci vizyon aracı döngüsel ekonomi ilkeleri doğrultusunda planlanan proje, karbondioksit ayak izini en aza indirme misyonu ve döngüsellik kavramı üzerine yoğunlaşıyor. 2040 yılı için hayal edilen dört metre uzunluğundaki dört kişilik otomobil, mobilite için geleceği sunuyor ve sürdürülebilirliğin lüksten vazgeçmek anlamına gelmediğini kanıtlıyor.


BMW i modellerinin renk ve malzeme tasarımı başkanı Claudia Geidobler, “Renk ve döşeme ekibi ve ben, BMW'nin ürettiği otomobillerde CO2 ayak izini optimize eden malzemeleri entegre ediyoruz. i vizyon döngüsü ise daha da ilginç. BMW'nin geleceğini, vizyonumuzu ve toplumu nasıl iyileştireceğini gösteriyor” sözleriyle tasarımda kullanılacak teknolojiyi açıklıyor.
"Dairesellik kavramı, bir tasarımcı olarak çok heyecan verici bir meydan okumaydı çünkü estetiği, malzemeyi ve stili yeniden düşünürken sınırları zorlayabiliyorduk. Bu arabayı sadece sürdürülebilir değil, dairesel kılmak gerçekten önemliydi." diyerek devam ediyor Geidobler.
Döngüsel tasarım dört prensip üzerinden şekilleniyor: TEKRAR DÜŞÜN, SADELEŞTİR, TEKRAR KULLAN ve GERİ DÖNÜŞTÜR.


Bu dört prensip, BMW'yi – tasarımcılar, mühendisler ve tedarikçiler dahil olmak üzere– daha azıyla daha fazlasını yapmak, tüm bileşenlerin ömrünü uzatmak, malzemelerin demonte edilmesini sağlamak ve gelecek için alternatifler yaratmakla görevlendiriyor. Ortaya çıkan sonuç ise, tamamen özel bir vizyon otomobil.