Bocuse d’Or Uluslararası Gastronomi Yarışması bu yıl Tallinn’de

04 Eylül 2020

En prestijli gastronomi yarışmalarından biri olan Bocuse d’Or, Avrupa finali içi Ekim 2020’de ilk kez Estonya’ya geliyor. Yarışma, Avrupa’nın en iyi şeflerine ve dünyanın her yerinden en az 20 milyon kişiye yayınlanacak.

Bocuse d’Or, 1987 yılında dünyaca ünlü Fransız aşçı Paul Bocuse tarafından kurulan, dünyanın en prestijli aşçılık yarışması. Yarışmayı kurarken spor etkinliklerinin nefes kesici atmosferinden ilham alan Paul Bocuse, bu eğlence gösterisi sayesinde yemek yapma sanatını ve şeflerin ustalığını odak noktasına koymayı amaçlıyor.


Bocuse d’Or Avrupa Tallinn 2020, 15 ve 16 Ekim’de, Saku Suurhall’da gerçekleştirilecek. Yarışmada Avrupa’nın en iyi 20 şefi yer alacak ve sadece 11’i finale kalabilecek. Estonya, bu seneki Bocuse d’Or yarışmasında, Kopenhag’daki Michelin-yıldızlı bir restoran olan Geranium’in yardımcı şefi Artur Kazaritski tarafından temsil edilecek. Yarışmaya Türkiye’den Raffles Hotel Istanbul’un Şefi Serhat Eliçora da katılacak. 


Bocuse d’Or’un direktörü Florent Suplisson’a göre, Estonya mutfağı, diğer ülkelere kıyasla kısa bir sürede rekabetçi bir ülke olarak potansiyelini kanıtlamış durumda. “Estonya’ya, dünyaya yeni tatlar kazandırma imkânını sunmaktan memnuniyet duyacağız.” diyor Suplisson.

Bocuse d’Or Avrupa Tallinn 2020’nin yönetim kurulu üyelerinden biri olan Dimitri Demjanov, bu organizasyon sayesinde dünyanın her tarafından Tallinn’e binlerce yemek tutkunlarının, gazetecilerin ve profesyonellerin geleceği kanısında. “Bu yarışma, Estonya’nın uluslararası gastronomi haritasına girebilmesi için mükemmel bir fırsat. Umuyorum ki Estonya’nın gıda endüstrisinin bu deneyimden en kazançlı bir şekilde çıkabilmesi için aşçılar gerekli gücü bulurlar.” diyor Demjanov.

Estonya Turzim Kurulu direktörü Margus Sameli, yemek camiasının en prestijli organizasyonun Estonya’da gerçekleşecek oluşunun Estonya’nın Avrupa’daki en iyi gastronomi ülkelerinden birisi olduğunun kanıtı olduğu yönünde. “Estonya’nın gıda endüstrisi Bocuse d’Or’u Estonya’ya getirebilmek için yıllardır çalışıyor ve şu an çabalarının karşılığını alıyor. Bu tür organizasyonların Estonya’nın turizmine ve genel ekonomisine katkısı çok büyük. Bu gibi büyük etkinlikler sayesinde ileride çok daha fazla ziyaretçi ağırlayacağımıza inanıyorum.” diyerek ekliyor Sameli.