Bon Appetit Monsieur Dior

12 Temmuz 2018

Haute couture, Paris'teki Hôtel Plaza Athénée'de Michelin yıldızlı şef Alain Ducasse'ın elinden çıkan lezzetli yemeklerle buluşuyor.

"Hôtel Plaza Athénée, Christian Dior’un La Cuisine Cousu-Main isimli kült yemek kitabından yola çıkarak bir Dior menüsü oluşturdu."

Plaza Athénée, Christian Dior’un hayatında çok önemli bir yere sahipti, Paris'teki ikinci evi ve hayatı boyunca ilham kaynağıydı. 1947 yılında, 30 Avenue Montaigne caddesindeki atölyesini kurduktan sonra açılış törenini bu otelde düzenledi. Daha sonraki zamanlarda, Dior’un ikonik Bar kıyafeti, Plaza Athénée’nin kokteyl salonunun adını aldı. Christian Dior ve Plaza Athénée arasındaki bu ömür boyu süren aşk ve ortaklık, en güzel yollarla tezahür etmeye devam ediyor.

Plaza Athénée

Paris moda haftası için oteldeki Le Relais restoranının bol Michelin yıldızlı şefi Alain Ducasse, bir Dior menüsü tasarladı. Christian Dior tasarımcılığının yanı sıra tutkulu bir gurmeydi. Menü, tasarımcının 1972'de yayınlanan La Cuisine Cousu-Main isimli kült yemek kitabından esinlenerek tasarımcının damak zevkini yansıtıyor.

Le Relais

Restoranın art deco tasarımı - meşhur yolcu gemisi SS Normandie'den modellenmiş - füme mezgit balığı ve yeşil bir Granny Smith elma garnitürüyle sunulan mimoza yumurtası gibi başlangıç yemekleri için şık bir ortam yaratıyor. Ardından mavi ıstakoz, ahududu ve vanilyalı Norveç omleti, kalın kesim çıtır patates ile birlikte servis edilen ızgara kuzu pirzolası gibi lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Tasarımcının ‘pièce de résistance’ı –menünün ana yemeği-, mevsimlik çilekler ve aloe vera küplerinin bir karışımı olan Strawberry Granita ise sadece 70 kalori.

Dior yemek deneyimi, 24-28 Ocak ve 1-9 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan gelecek moda haftalarında servise sunulacak.