Borusan Contemporary’de “Kaosun Eşiği” Sergisi

24 Kasım 2022

Borusan Contemporary’nin ünlü Perili Köşk lokasyonu, doğa ve evrendeki muazzam düzen gibi konuları araştıran ‘UVA: Kaosun Eşiği’ sergisini ağırlıyor.

Britanya merkezli sanatçı kolektifi United Visual Artists’in (UVA) ‘Kaosun Eşiği’ adlı sergisi, Borusan Contemporary’nin Rumelihisarı’ndaki ikonik Perili Köşk lokasyonundaki yerini aldı. Büyük bir kısmı, Borusan’ın özel siparişi doğrultusunda hazırlanan eserler, deneyimin aynı anda hem subjektif hem de evrensel olabilmesi konusuna ve evrene, UVA’nın kendine özgü perspektifinden bakıyor. 

Sanatçı Matt Clark tarafından kurulan ve yaklaşık 20 yıldır algının doğasını araştıran işlere odaklanan sanat kolektifinin İstanbul’daki bu en kapsamlı sergisinde, duyuları harekete geçirmeyi amaçlayan ışık, ses, renk, form ve kinetik enerjinin iç içe geçtiği heykel, performans ve enstalasyonların küratörlüğünü ise Julia Kaganskiy üstlendi. 

Sergi, kozmikten dünyeviye uzanan bir yolculukta astronomi, doğa olayları, kuramsal fizik, sayısal kültür ve psikoloji gibi çeşitli konuları, bilişsel kapasitemizin yapay zekâ yoluyla artırıldığı bu ilginç çağda neyin gerçek neyin hayal olduğunu iyiden iyiye karıştıran algılarımızı sorguluyor da diyebiliriz. Evreler ve Ufuk Noktası 3:1 #3, Etimolojiler, Şimdiki Zaman Şoku, Akış Resimleri gibi, isimleri ile serginin odağını zaten ifade eden eserler, 27 Ağustos 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilir.