Bose’dan artırılmış gerçeklik destekli güneş gözlüğü

11 Ekim 2019

Bose’un yeni akıllı güneş gözlüğü Frames, dahili kulaklık ve mikrofon özellikleri ile kullanıcılarına günlük işlerde yardımcı olmayı hedefliyor.

Kulaklıkları ve hoparlörleri ile ses teknolojisine yeni bir boyut kazandıran Bose, yeni akıllı gözlüğü Bose Frames ile farklı bir alana güçlü bir giriş yapıyor. Piyasadaki diğer artırılmış gerçeklik ve yapay zekâ kullanan akıllı gözlüklerin aksine içinde bir kamera bulundurmayan Bose Frames, tamamen sese odaklanıyor. Kısacası nasıl diğer akıllı gözlükler gerçekte olmayan görüntüleri gözümüzün önüne getirebiliyorsa Frames de gerçek olmayan fakat duymak istediğiniz sesleri sizin için duyulabilir kılıyor.


45 gram ağırlığıyla, standart bir gözlük hafifliğinde olan Bose Frames, gözlüğe gömülü kulaklıklar üzerinden müzik dinleme, bilgi alma, arama yapma ve cevaplama, sanal asistanlara ulaşma gibi imkanlar sağlıyor. Gözlüğe entegre edilmiş çok işlevli butona bir dokunuşla listenizdeki şarkıları çalmaya başlayabilen, istediğiniz zaman müziği durdurup gelen aramayı cevaplayabileceğiniz akıllı güneş gözlüğü, Siri ve Google Assistant’a direkt bağlanabiliyor. Gözlükteki GPS sayesinde kullanıcılar kendi konuklarını bulabiliyor ve gitmek istedikleri yere akıllı asistanın komutlarıyla kolayca ulaşabiliyorlar.

Her ne kadar piyasadaki en iddialı akıllı gözlüklerden biri olsa da Bose Frames’in pil ömrü çok da iç açıcı değil. Özel bir kablo kullanılarak şarj edilen gözlük, iki saatlik şarj ile yaklaşık 3.5 saat müzik dinleme olanağı sunuyor.


Bose bu gözlükle sadece teknolojiye değil, tasarıma da oldukça önem vermiş gibi gözüküyor. Birisi klasik Wayfarer’ı andıran diğeri ise daha yuvarlak hatlı ve fütüristik bir görünüme sahip olan iki farklı tasarımla kullanıcıların karşısına çıkan Bose Frames gelecekte aynalı, mavi, kolormatik, sarı gibi farklı cam seçeneklerinin de ürün yelpazesine ekleneceğini duyurdu.