Bottega Veneta'dan Dijital Yayın Atılımı

04 Nisan 2021

Bottega Veneta, Instagram sayfası yerine dijital bir dergi yayınlamaya karar verdi. "Issue" başlıklı yayın, yeni koleksiyonlarla birlikte yılda dört kez yayınlanacak.

Tüm sosyal medya hesaplarını şaşırtıcı bir şekilde sildikten sonra, Bottega Veneta, izleyicileriyle etkileşimde bulunmanın alternatif editoryal fikirlerini keşfetmeye başladı. İlk girişim, kitap şeklinde sunulan SS21 koleksiyonunun seyir defteri ile yapılırken, ikincisi ve en sonuncusu dijital bir dergi biçiminde geldi.

İlk baskıda arasında Tyrone Lebon, Missy Elliott ve Barbara Hulanicki'nin yer aldığı pek çok isim yer alıyor. Derginin içeriği ise çeşitli olacak: belirli yaratıcı projeler dahil olmak üzere fotoğraflar, filmler, kolajlar, CGI videoları, tasarım çizimleri ve arşiv belgelerine yer verilecek.

Dergi, markanın butiklerine yeni koleksiyonların gelişiyle aynı zamana denk gelecek, ruh halini ve estetiğini de yansıtacak şekilde yılda dört baskı olacak. İlk baskının teması evciliğe dayanıyor. Dijital dergi fikri, Daniel Lee'nin derin bir güvensizliği dile getirdiği ve bir satış platformu olmak istemediği, sosyal medya tarafından desteklenen "kültürün homojenleşmesi" ile açık bir çatışma içinde.

Markanın yaratıcı erişimini ve kültürel ifade olanaklarını genişletme fırsatını sunan derginin formatı, Instagram'da sık sık olduğu gibi sıkıştırılmayan fotoğrafların kalitesini daha iyi değerlendirmeye olanak tanıyacak ve her şeyden önemlisi zamanla giderek zenginleşen bir dijital arşiv oluşturacak. 

Bottega Veneta'nın dijital dergisinin ilk sayısına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.