Bottega Veneta’nın Şanghay'daki görünmez pop-up mağazası

20 Temmuz 2020

Kreatif Direktör Daniel Lee tarafından tasarlanan üç metre yüksekliğindeki ve 100 metrekarelik dışı aynalı küboid, markanın abartılı reklamlara olan bakış açısını yanısıtıyor.

Şüphesiz tüm şirketler için marka görünürlüğü her pazarlama stratejisinin mihenk taşıdır. Ancak aksine, moda devi Bottega Veneta uzun süredir marka görünürlüğüne karşıt bir yaklaşım benimsemişti. Şangay'daki mevcut pop-up enstalasyonu bu yaklaşımını net bir şekilde yansıtıyor. Behemoth Plaza 66 alışveriş merkezinin atriyum katında yer alan Bottega Veneta’nın “görünmez mağazası,” sanatçı Doug Aitken’in Mirage kurulumuna atıfta bulunuyor.


Bottega Veneta'nın Kreatif Direktörü Daniel Lee'nin üç metre yüksekliğindeki 100 metrekarelik küboid tasarımı tamamen aynalarla kaplanmış, yüzeyi atriumun panoramik manzarasının kesintisiz yansımasıyla etkili bir şekilde kamufle edilmiş ancak mağazayı çevreleyen diğer lüks markaların bu görünmez mağaza üzerindeki yansımaları özellikle  göz önünde bulundurulmuş. 


Mağaza kendi reklamını yapmaktan öteye geçerek çevresindeki markalar için bir reklam platformu yaratıyor gibi görünüyor ancak bu durum açıkça bir eleştiri ve Lee’nin kıvrak zekasının bir yansıması. Diğer markaların alan ve görünürlük için savaştığı bu günlerde, Bottega Veneta, görünmez mağazası ile diğer markalara logolarını bir “meta” jest olarak yansıtma fırsatı veriyor. Bu pop-up tüketici algılarında var olan, görülen ile görünmeyen arasındaki gerilimi altüst ederken marka görünürlüğünde yeni bir çığır açıyor.