Bozcaada Caz Festivali Başlıyor

17 Ağustos 2022

Konser, atölye, yürüyüş ve panel gibi farklı alanlarda 50'yi aşkın etkinliğe ev sahipliği yapan Bozcaada Caz Festivali, 26-27-28 Ağustos tarihlerinde ziyaretçileriyle buluşuyor.

26-27-28 Ağustos tarihlerinde konser, atölye, yürüyüş ve panel gibi farklı alanlarda 50'yi aşkın etkinliği katılımcılarla buluşturan Bozcaada Caz Festivali, bu sene 6. kez düzenlenecek.


Bu yıl 3dots ve fermente tarafından düzenlenen Bozcaada Caz Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla Ayazma Manastırı'nda gerçekleşecek.

Festival, Keşif programıyla ziyaretçileriyle buluşurken üç gün boyunca gerçekleşecek atölye, panel, yürüyüş, tartışma, gösterim, pop-up konser, yoga ve tadım gibi çeşitli disiplinlerden 50’yi aşkın etkinliğe ev sahipliği yapacak.


Festivalin şifa teması, toplumsal cinsiyet eşitliği, ekolojik dönüşüm ve erişilebilirlik başlıklarındaki savunuculuk alanları üzerinde duruyor.

26 Ağustos’taki “Erişebiliyor Muyuz?” panelinde kültüre erişim konusu; engellerin kaldırılması perspektifinden ele alınacak; erişilebilirlik konusu kültür-sanat, girişimcilik ve sivil toplumun farklı alanlarından gelen konuşmacıların saha örnekleriyle masaya yatırılacak.


27 Ağustos’taki “Tadın Peşinde, Hazzın İzinde” tartışmasında, Seda Domaniç ve Türkan Çim Işık tadın ve hazzın ilişkisini ele alacak. 28 Ağustos’ta “Bir Adanın Ses Anatomisi” yürüyüşünde kültür yöneticisi, ses tasarımcısı ve kent araştırmacısı Dr. Oğuz Öner’le adadaki seslere kulak verilecek.

Yine 28 Ağustos’taki “Müzik Alanında Kızkardeşlik” başlıklı panelde SistaSound’dan Melissa Lara Clissold ile Beats by Girlz Türkiye’den Beril Sarıaltun konuşmacı olarak yer alacak. Aynı günkü bir diğer panel “Ege’de Neler Oluyor?”da ise Ege bölgesinin İzmir, Çanakkale, Muğla, Balıkesir gibi farklı şehirlerinden katılımcılarla bölgelerdeki dönüşüm ve kültürel göç olgusu üzerinde durulacak.