Bu kış trüf keşfine çıkabileceğiniz heyecanlı rotalar

30 Kasım 2019

Trüf mantarı sezonu bitmeden bu muhteşem lezzeti yerinde tatmaya hazır olun.


Avrupa mutfağının en leziz ve özel tatlarından birisi olan trüf mantarı, sonbarın başından yıl sonuna kadar işin ehli çiftçiler ve mutfak sanatları ustaları tarafından toplanır ve lezzetli yemeklerin başrol oyuncularından biri olur. Bu kış hem trüf mantarının lezzetlendirdiği yemekleri Avrupa’nın en iyi şaraplarının eşliğinde tadarken hem de bu doğanın harikası olan mantarın yetiştiği yerleri keşfe çıkabilirsiniz.


Provence, Fransa

19.yüzyılda inşa edilen Château de Montcaud, Languedoc-Roussillon bağlarının arasına konumlanmış ve konuklarına unutulmaz bir deneyim yaşatmayı vadeden bir otel. Bu oteli unutulmaz kılan ise tarihi binası ve eksiksiz hizmet anlayışı değil. Çevresindeki bağlarda yetişen en iyi kalite üzümlerden üretilen şarapları ve trüf mantarının başrolü oynadığı menüsü Château de Montcaud’u trüf mantarı keşfinin en önemli durağı yapıyor.

“Fine Dining” konsepti ile hizmet veren restoranında misafirler aynı zamanda kişiye özel yemek dersleri de alabiliyorlar. Otelin bu sene sunduğu Trüf Mantarı Gezisi ise bölgede trüf mantarı yetiştiriciliği yapılan Le Truffe du Ventoux’da şarap tadım ve trüf mantarı toplama şansı tanıyor konuklarına. Geziyi bir adım öteye taşımak isteyen konuklar isterlerse bölgede zeytin yağı üretimi ile ünlü Moulin à Huile Thomassot’yu ziyaret edebilir ve Le Cèdre de Montcaud’da muhteşem bir akşam yemeği yiyebilirler.


Piedmont, İtalya

Fransız ve İsveç sınırında yer alan Piedmont’un Langhe & Roero bölgesi lezzetli şarapları, cevizleri ve trüf mantarları ile ünlü. Uluslararası Beyaz Trüf Fuarı’nın da düzenlendiği bu muhteşem bölgede trüf mantarının mutfaktaki farklı kullanımlarına şahit olabilir ve tadabilirsiniz. Bunun yanında uzmanlar tarafından verilen workshoplarda trüf mantarı toplamanın ve üretmenin inceliklerini öğrenebilir kendi mutfağınızda bu muhteşem lezzeti nasıl farklı tatlar ile kullanabileceğinizi keşfedebilirsiniz.

Bölgede konaklamak için ise ilk tercihiniz Relais San Maurizio olmalı. Bir tepe üzerine 17.yüzyılda inşa edilmiş binası ve Michelin yıldızlı restoranı ile Relais San Maurizio bölgede trüf keşfine çıkan gurmelerin buluşma noktası.


Istria, Hırvatistan

Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan ve verimli toprakları ile ünlü bir yarımada olan Istria, uzun zamandır gastronomi meraklılarının uğrak noktası. Ormanlarında dünyanın en lezzetli trüflerini yetiştiren Istria’lılar bu muhteşem mantarı mutfakta kullanmanın da en ilginç yöntemlerini buluyorlar. Trüf keşfine Istria’da çıkmaya karar verirseniz Roxanich Wine & Heritage Hotel turunuz süresince konaklamanız için doğru bir seçim olur. Otelin restoranında kullanılan ünlü beyaz trüfler, lokal şaraplar ile birlikte size en lezzetli biçimde sunulur. Sadece Istria’nın değil bölgedeki tim lezzetli trüf mantarlarını keşfetmek isterseniz de 10 gün süren Zigante Trüf Günleri’ne katılabilirsiniz.