Bu Lüks Uzay Gemisiyle Gezintiye Çıkmak Mümkün Olacak

23 Eylül 2022

NASA Kennedy Uzay Merkezi Mekiği İniş Tesisi, karbon salımı olmayan araç üretimine başladı.

Florida temelli ticari uzay seyahati firması Space Perspectives, uçağa binebilen herkese dışarıdan Dünya’yı izleme fırsatı verecek olan yeni patentli uzay aracı kapsulünü açığa çıkardı.


Neptün Uzay Aracı olarak adlandırılmış patenti beklenen ve Londra merkezli ulaşım odaklı tasarım stüdyosu Of My Imagination'ın kurucu ortakları Dan Window ve Isabella Trani’nin tasarımın çoğuna öncülük ettiği bu kapsül, birçok yönüyle fazlaca büyük beden olan bir astronot kaskını andırıyor. Işığı yansıtan kaplamalı pencereleri, gezegeni ve sonsuz evreni gözlemlemek için 360 derece panaromik bir görüş imkanı sunuyor. İçerisindeki salon bölümü de yaslanabilen koltuklar, bir bar ve tuvaletten oluşuyor.
Göze çarpan silüete ek olarak uzay aracı, sıcak bir hava balonuna benzetilebilecek olan bir SpaceBalloon (bu terimi firma ticarı markası edinmiştir) ile ileri sürülecektir. Balon, aracı Dünya’nın dış sınırlarına taşıyacağı iki saatlik iniş sırasında tüm uçuş boyunca dokunaksız kalacak olup, geleneksel paraşütler yedek rezervlerde mevcut bulunacak.


Jetson tarzlı taşıma aracı, bu balon sayesinde karbon salımının nötr olduğunu iddia edebilen tek uzay aracıdır. Geleneksel uzay lansmanları, atmosfere 300 ton karbondioksit bırakarak bol miktarda karbon ayak izine yol açıyor. Çevre için sunduğu yararlara ek olarak, bu balon aynı zamanda daha hafif ve sakin bir gezi imkanı sunuyor.