Bülent Erkmen: Remix

18 Nisan 2018

Türkiye’de grafik tasarımı denildiğinde akla gelen ilk isim olan Bülent Erkmen’in 40 yıla yayılan yaratım ve üretim sürecini “remix”lediği sergisi, Akbank Sanat’ta görülebilecek.

“Tasarım her şeyden önce bir yapı kurma sanatıdır. Malzemesi, mekanı, işlevi ne olursa olsun, tasarımsal yapı kendisinden beklenen ile yöneldiği mecra arasında hep işler halde kalmalıdır. İster bir dil kurgusu üzerinden somut işaretler göndersin, dolaşıma soksun, ister soyut çağrışımların paylaşımına yol açsın, tasarım özünde kesintisiz bir tercüme pratiğidir.”

Ülkedeki tasarım dünyasında yoğun düşünsel altyapının yoksunluğunu en çok çektiğimiz bir dönemde, grafik tasarımı alanında hala daha çalışmaya devam eden Bülent Erkmen’in işlerine bakmak, insanda bir nostalji hissi bırakmaktan ziyade, sahip olduklarını hatırlatıyor.

Erkmen daha önce, 1990-2000 yılları arasında, her biri iki yıllık bir dönemi ele alan beş kişisel “sergi/kitap”tan oluşan dizinin sonrasında, 2000-2004 yılları arasını 2014’te “Son İşler”, 2004-2011 yılları arasını ise 2011’de “Son İşler 2” başlığı altında sergilemiş ve kitaplaştırmıştı. Şimdi ise, 1970’lerin sonlarından toplayıp getirdiği, kitap, dergi, afiş ve logo gibi grafik tasarımın tüm alanlarında ürettiği işlerin yanı sıra, sergi mekanı, sergileme tasarımları ve tiyatro alanındaki çalışmalar ile eşarp, gömlek, takı, çini, halı gibi üç boyutlu nesne tasarımları ve özel projelerle, Remix isimli sergisinde bin bir yöne açılan bir üretim fabrikası olarak bir kere daha dimdik duruyor.

“Tasarım her şeyden önce bir yapı kurma sanatıdır. Malzemesi, mekanı, işlevi ne olursa olsun, tasarımsal yapı kendisinden beklenen (sipariş) ile yöneldiği mecra (kişi, kişiler, kitle) arasında hep işler halde kalmalıdır. İster bir dil kurgusu üzerinden somut işaretler göndersin, dolaşıma soksun, ister soyut çağrışımların paylaşımına yol açsın, tasarım özünde kesintisiz bir tercüme pratiğidir,” diyen Bülent Erkmen, bu sergide elindeki desteyi karıp yeniden dağıtıyor. Sergide yer alan 400’ü aşkın işi düşündüğümüzde Erkmen’i bir tasarımcıdan çok Türkiye’nin sosyal ve kültürel üretimini tasarım diliyle sahneye koyan bir rejisör olarak görmek mümkün.

Serginin labirent çağrışımlı kurgusu, dışarıya kapalılığı, izleyiciler sergiyi gezerken işler arasında kaybolsun, yerini yönünü şaşırsın, böylece kendi güzergahlarını kendileri belirlesinler diye hazırlanmış. Çünkü Erkmen’in işlerinde kaybolmak, umulmadık bir keşfin, bir icadın hemen eşiğinde bulunmak demek.

Bülent Erkmen’in “Remix” başlıklı sergisi 18 Nisan – 31 Mayıs 2018 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta izlenebilir.