Bulgari ilhamını Japon sanatçılardan alıyor

08 Eylül 2022

Lüks modaevi Bulgari, 10 farklı yeni erkek saat tasarımını Geneva Watch Days’de görücüye çıkardı.

Eylül ayında gerçekleşen Geneva Watch Days bu yıl 40 farklı lüks saat üreticisini bir araya getirdi. Fuarın en çok ses getireni ise 10 farklı yeni erkek saati modelini tanıtan Bulgari oldu. 

 

Markanın ünlü ultra ince Octo Finissimo koleksiyonunun onuncu yıldönümü için seriye dört farklı model daha eklemiş Bulgari. Dördü de 18 ayar altından üretilen ve altın/kahverengi rengi kadranlara sahip olan bu saatlerden üçü pembe altın renginde geliyor: 6,9 mm kalınlığında dünyanın en ince saatlerinden olan Octo Finissimo Chronograph GMT Automatic; aynı şekilde ultra ince, 5,95 mm kalınlığında, antrasit PVD köprüleri destekleyen yeni bir açık mekanizmalı Octo Finissimo Skeleton 8 Days; geçen yıl kumlanmış pembe altın kasa ve kadranla tanıtılan Octo Finissimo Automatic ve sarı altın edisyonu ile Automatic. Bulgari tasarımlarındaki bu küçük dokunuşlarla, bir kez daha, bir saatin görünümünün kaplama ve renk varyasyonu ile ne kadar değişebileceğini gösteriyor. Octo Finissimo serisinin yeni saatlerinin fiyat etiketi 38.000 ila 45.000 dolar arasında değişiyor.  

Bütün bu altın modellerin içinde göze çarpan ise çelik Octo Finissimo. Japonya'nın yıldız mimarı ve 2010 Pritzker Ödülü sahibi Kazuyo Sejima’nın tasarımını üstlendiği Sejimi sürümü Octo Finissimo, tasarımcının imzası haline gelen nokta deseni ile süslenmiş. Ayna efektli kadranı ise çelikten yapılma. Kadrandaki ayna kaplama, kordonda da kendini gösteriyor ve safir kristal kasanın arkasında sanatçının imzasına yer veriyor. Koleksiyonerlerin gözdesi olmaya aday bu sanat eseri saatin fiyatı ise 14.000 dolar. 


Daha geniş kitlelerin, ulaşılabilir fiyata sahip olabilecekleri parçaları bünyesinde tanıtılan GWD ise şık ve minimalist duruşu ile oldukça beğeni topluyor. GWD’nin kasa ve kordonu, beyaz rakamlar ve ibrelerinin tamamı çelik. 33mm ve 41mm iki farklı boy seçeneği ile sunulan modelin fiyatı ise 3.750 ila 5.100 dolar arasında değişmekte. Bulgari GWD koleksiyonunda kullandığı siyah temasını yeni Aluminium serisinde de devam ettiriyor. Daha sportif bir görünüm katmak için farklı renklerin eklendiği bu seri, 90’lı yılların sonunda oldukça popülerleşen spor saat furyasının lüks dönüşümüne atıfta bulunuyor. Aluminium koleksiyonundaki Ducati versiyonunda bulunan kırmızı ve siyah kadran, ünlü İtalyan motosikletlerinin renginde tasarlanmış. Amerigo Vespucci Edition, efsanevi keşif gemisinin siyah, beyaz ve sarı altın renklerini taşıyor. Koleksiyonun üçüncü parçası ise başka bir sanatçı iş birliğinin meyvesi. Japon sanatçı Sorayama bu eser için 1930 ve 1940'ların uçan ve sürüş makinelerinin gövdelerinden ilham almış. Saatin dikkat çekici özelliği ise sadece 2 rakamının kadranda görünür olması. Sebebi ise sanatçının şanslı numarasının 2 olması. Bulgari’nin Aluminium koleksiyonunda yer alan saatler 3.400 dolara satışta.