Büyük ölçekli eserlerin öncü ismi Beverly Pepper

01 Aralık 2020

Tipik sınıflandırmalara uymayan anıtsal eserleri, bölgeye özgü ve arazi sanatı gibi büyük ölçekli işleriyle tanınan Amerikalı sanatçı ve heykeltraş Beverly Pepper’in kariyerini AJournal’da ele aldık.

Geçtiğimiz Şubat ayında aramızdan ayrılan Beverly Pepper, Richard Serra ve David Smith gibi öncü heykeltraşlarla ilişkilendirilen ağır endüstriyel medya türleriyle (demir, taş ve Cor-Ten çelik) çalışıyordu. Yine de, seçtiği zanaatın ağırlığına inanarak zarafet duygusunu korumayı başardı.
1922'de Brooklyn'in Flatbush semtinde göçmen bir ailenin kızı Beverly Stoll olarak doğan Beverly Pepper, James Madison Lisesi'nden mezun oldu ve reklam ajanslarında sanat yönetmeni olarak çalışmadan önce Pratt Enstitüsü'nde tasarım okudu. Ancak işi tatmin edici değildi ve gecelerini Brooklyn Koleji'nde sanat tarihi dersleri alarak geçirdi.
1940'ların sonlarında, Paris'e taşındı ve birkaç yıl sonra evleneceği Curtis Bill Pepper ile tanışmadan ve Newsweek için Akdeniz büro şefi olarak çalışacağı Roma'ya taşınmadan önce André Lhote ve Fernand Léger ile resim eğitimi aldı.
1950'ler boyunca saygın bir ressam olarak Pepper, Avrupa çapında yüksek profilli şovlara dahil edildi, ancak bu sanat dalında asla kendini rahat hissetmedi. 1960 yılında kızıyla birlikte Angkor Wat tapınaklarına yaptığı bir gezi, heykel yapmaya başlamasına ilham verdi. Roma'ya döndükten sonra bir dekupaj testeresi ve diğer marangozluk aletleri satın aldı ve bahçesinde düşen ağaç dallarını oymak ile kariyerine başladı. İki yıl sonra Pepper, Alexander Calder, Henry Moore ve David Smith ile birlikte İtalya'nın Spoleto kentinde bir sergiye katılmaya davet edildi. Şovun sponsorluğunu yapan İtalyan çelik fabrikasında çalışabilmek için kaynak yapabildiği konusunda yalan söyledi.
Sonraki yıllarda, Pepper tonlarca metali görünüşte ağırlıksız formlara dönüştürmesiyle tanınan usta bir zanaatkar oldu. En tanınmış eserleri arasında, New York'ta kurulan Manhattan Sentinels (1993-96) ve benimsediği İtalyan memleketindeki The Todi Columns (1979) gibi yüksek çelik kaideler yer alıyor.
Buffalo'daki Albright-Knox Sanat Galerisi koleksiyonunda zikzak çizme çalışması ve Dallas'taki Land Canal - Hillside (1971–75) gibi arazide heykelsi müdahaleler gibi algı ile oynayan cilalı çelik yapılar ve Barselona'daki Sol i Ombra Park (1987–92).
Pepper son günlerine kadar her gün stüdyoda çalışmaya devam etti. Eserleri Metropolitan Museum of Art, Whitney Museum of American Art, Barcelona Museum of Modern Art, the Galleria Nazionale d'Arte Moderna in Rome ve Centre Georges Pompidou, Paris koleksiyonlarında yer alıyor.