Büyük Saat Ustasından Fransa’nın Hanımefendisine: Breguet No. 160

18 Haziran 2017

Marie Antoinette’e hediye edilen Breguet saatin tarihi hikayesi

“44 yıl boyunca Breguet ailesi tarafından gizlilikle korunan Number 160, Breguet'nin ölümünden sonra oğlunun 4 yıl süren çalışmasının ardından tamamlanabildi.”

Kraliçe’nin Saati olarak da anılan Number 160, Abraham-Luis Breguet’nin ustalık eseri. Sahibine asla ulaşamayan, ince işçiliği ile bugün bile şaşırtan saatin yolculuğu 1783'te Marie Antoinette ile ilişkisi olan Count Hans Axel von Fersen’in, Breguet’yi kraliçenin onuruna, kullanımı ile fark yaratacak bir saat yapması için görevlendirmesi ile başladı. 823 parçadan oluşan dinamik tasarımı ile dünyada eşi benzeri olmayan saatin yapımı, ancak kraliçenin idamından 34 yıl sonra 1827'de sona erdi. Hazırlık ve yapım aşamasıyla 44 yıl boyunca Breguet ailesi tarafından gizlilikle korunan number 160, Breguet'nin ölümünden sonra oğlunun 4 yıl süren çalışmasının ardından tamamlanabildi.

1887’ye kadar Breguet ailesinde kalan saat, 1920 yılında İsrail’de bulunan L.A Mayer Enstitü’sünde koruma altına alınana kadar, koleksiyoncuların en gözde parçası olarak uzun süren bir Avrupa gezisine çıktı. Devlet koruması altına girmesinden sonra bile No. 160'a karşı bitmeyen arzu, onu sergilendiği müzedeki yerinde rahat bırakmayarak 1983 yılında kaçırılmasına sebep oldu ve ardından da saatin izi tamamen kaybedildi.


Breguet markasını şu anda bünyesinde bulunduran İsveçli saat grubu Swatch, yıllar sonra ondan geriye kalan resimlerden yola çıkarak bu paha biçilemeyen modele tekrar hayat vermeye karar verdi. Breguet's Marie Antoinette Number 160 ismi ile 2005 yılında yapımına başlanan replika, ince işçiliği sebebiyle ancak 3 yılın sonunda, 2008’de tamamlanabildi. Saatin orijinali, kayıplara karışmasının ardından ününü ve gizemini daha da arttırmışken, kraliyet ailesine yakışacak bir tavırla 2007’de tekrar ortaya çıktı.

Tasarımı bugüne taşınan "Kraliçenin Saati", ilk kol saatini üreten efsanevi saatçi Abraham-Luis Breguet’ye ait en değerli tasarım olmakla kalmıyor, aynı zamanda dünyanın en pahalı saatlerinden biri olma unvanını da taşıyor. Marie Antoinette'in kendisine miras bıraktığı görkemi zamanının ötesine taşıyan saat, incelikli mekanizması ile hala saliselerden aylara kadar kendi tarihini işlemeye devam ediyor.