Buzul Sınırlarında Konforlu Maceralar

06 Kasım 2018

Gezegenin buzlarla sınırlanmış noktalarına seyahat etmek üzere tasarlanan yeni nesil kutup keşif gemileri, bu macera için aynı zamanda konfor ve lüks talebini de karşılıyor.

"Yakın zamana kadar, keşif tekneleri oldukça mütevazı olanaklara sahipken, yeni nesiller konforda Akdeniz'deki kardeşleriyle yarışıyor. Bu yılın başlarında İtalya'daki NCA Carrara tersanesinden çıkan M / Y Planet Nine’ın dış cephesi, Tim-Heywood tarafından tasarlanmış."

Gezegenin buzlu noktalarında yapacağınız maceralar için olanaklar son yıllarda katlanarak arttı. Buz pilotları ve kaptanların tecrübesi ile zor şartların üstesinden gelerek, hayal gücünüzü zorlayabileceğiniz kadar maceraya atılabilmeniz mümkün. İster buz parçası üzerinde ziyafet, isterseniz dalgıç eşliğinde bir gezinti, dünyanın erişilebilir en uç kuzey ve güney sınırlarında neyi hayal edebilirseniz gerçekleştirebilirsiniz. Son dört, beş yıl içerisinde gemi ile kutup keşif gezilerine talepte olağanüstü bir artış oldu. Müşteriler giderek daha fazla keşfetmek ve daha uzak yerler keşfetmek istiyor. Bu yeni seyahat deneyiminde ise 80 veya 100 kişilik bir parti olarak seyahat etmeden ve aktivitelerde sıra beklemeden, kendi seyahatinizi tasarlayabilirsiniz.

Keşif gemileri ile ulaşabileceğiniz yerden görülmesi gerekenlerin başında 80 derece kuzeydeki Svalbard geliyor. Yaban hayatını bir çok yerde deneyimleyebilirsiniz, fakat morslar, katil balinalar ve yüzlerce kuşu aynı anda gözlemleyebileceğiniz kutup ayısı safarisi, bu yönden unutulmaz bir deneyim. Kuzeye yolculuk, hava şartlarından dolayı, nisan-ekim ayları arasıyla sınırlı. Ve Svalbard'a ulaşım, denize uzanan buz eteklerinden dolayı sadece mart ayından itibaren mevcut.

Pelorus, ziyaretçileri zırhlı korumalar eşliğinde kutup ayısı safarisi için Svalbard'a götürüyor.

Güney sınırlarında seyahat, Patagonya ve Antarktika Yarımadası'nın ucuyla sınırlı olsa da, dünyanın kuzeyinde Grönland ve Kanada kıyılarına, Kamçatka'ya ve Alaska'nın kuzey tarafları keşfe açık. Ve tabi ki bu bölgelerde hiç otel yok, bu yüzden tekne erişimi tek seçeneğiniz.

‘Buz sınıfı’ tanımlaması bu yatları diğerinden ayıran terim. Gövdeleri daha kalın ve daha güçlü bir şekilde inşa edilen yatlarda dümen ve pervane uçları güçlendirilmiş. Buz sınıfı, bir yatın buzdan geçebileceği anlamına gelmese de, bir buzdağına neredeyse dokunma mesafesine kadar yaklaşabilmeniz için ihtiyacınız olan şey.

M / Y Planet Nine

Yakın zamana kadar, keşif tekneleri oldukça mütevazı olanaklara sahipken, yeni nesiller konforda Akdeniz'deki kardeşleriyle yarışıyor. Bu yılın başlarında İtalya'daki NCA Carrara tersanesinden çıkan M / Y Planet Nine’ın dış cephesi, Tim-Heywood tarafından tasarlanmış ve iç mekanı ise, Tino Zervudachi tarafından. 12 kişilik kapasitesi, bir helikopteri, sineması, beach club’ı ve açık hava jakuzisi bulunmakta ve 6.000 deniz mili menzili ile, sizi Antarktika dahil neredeyse her yere götürebilir. Bu yeni yatların daha az belirgin ama hayati bir diğer özelliği de, artan depolama kapasiteleri.

M/Y Atmosphere

45 metrelik bir yat olan M/Y Atmosphere, şu anda Şili'nin güneyindeki Pasifik kıyı şeridindeki adaları keşfetmek için yolda. Jet tekneleri ve iki helikopteri el değmemiş sular ve yamaçlara ulaşabilmenizi sağlıyor -günümüzde elbette istemediğiniz sürece tırmanmanıza gerek yok-.

M / Y Legend

Kral George adasından yarımadaya seyahat eden 77 metrelik süperyat M / Y Legend, 26 yatak, sinema, spor salonu, spa ve karaya çıkmak için kar motosikletlerine sahip. Yemekler ise en iyi şaraplar eşliğinde servis ediliyor.

Kuril Adaları

Bunun dışında nereye seyahat edebiliriz diye sorarsanız, Mackay-Lewis'in Kuril Adaları'nda yeri bulunmakta. Kamçatka yarımadası ve Hokkaido arasında yer alan volkanik tepeler ile Rusya ve Japonya'nın sahip olduğu 1.300 kilometrelik dağılmış 56 ada var. Birçoğu ikinci dünya savaşından beri ıssız ve ciddi şekilde kontrol edilen adalara izinlerin çoğu reddedilmekte, ancak bazı ziyaret izinleri almak mümkün olabiliyor.

Bu seyahatler için çalışan Cookson Adventures ve Pelorus gibi gerçek macera uzmanları, biyologlar, STK'lar, konservatörler ve bilim adamlarından oluşan bir ağa sahip. Birçok uzak alan hala araştırılıyor. Eğer hörgüçlü balinalar üzerine çalışan bir ekiple birlikteyseniz, hörgüçlü balina görmeniz daha olası. Aynı zamanda, müşterilerin bu bilimsel araştırmalara sponsor olma şansları da var.

Dünya üzerinde deniz kenarına ayak basılması gereken yerler saymakla bitmez fakat neyse ki artık bir çoğuna ulaşabilmek daha kolay ve konforlu.