Caccia Etkisi

12 Ocak 2021

Her kreatif alanda, perde arkasında çalışmayı tercih eden gizli kahramanları vardır. Mimarlık için böyle bir figür olan Luigi Caccia Dominioni, Milano akımında yarattığı etkiyle tarihe adını yazdırdı. Dört yıl önce 103 yaşında vefat ettiğinde, dünyanın en yaşlı aktif çalışan mimarıydı.

Caccia, "Milano" stilinin önde gelen temsilcilerinden biri olarak kabul edilir.

Her kreatif alanda, perde arkasında çalışmayı tercih eden figürler vardır ve bu gizli kahramanların gerçek itici güçler olduğu söylenebilir. Kendine özgü bir yaklaşıma ve öngörüye sahip olan bu figürleri tanımlamak için kullanılan "sanatçıların sanatçısı" olgusunda olduğu gibi, fikirlerini içine dönük şekilde geliştiren ve daha gürültülü tiyatrolardan uzaklaşan "mimarın mimarlarına" odaklanmak her zaman ilginçtir. Bu isimlerin çoğu, araştırmaları daha görünür uygulayıcılar tarafından takip edilenlerden daha derin bir etkiye sahiptir, çünkü bu daha az bilinen figürler çarpıcı fikirlerini herkesten önce mükemmelleştirme eğilimindedir ve bunu daha derin bir deneysellik ile yaparlar. Böyle bir figür olan Luigi Caccia Dominioni, İtalya’nın ve muhtemelen dünyanın büyüklerinden biri olarak tarihe adını yazdırmıştı. Dört yıl önce 103 yaşında vefat ettiğinde, dünyanın en yaşlı aktif çalışan mimarı idi.


Milano'da asil bir Novara ailesine doğan İtalyan tasarımcı ve mimar, Luigi Caccia Dominioni, Leo XIII Enstitüsü'ndeki çalışmalarını tamamladıktan sonra, 1936'da Politecnico di Milano'dan mimarlık derecesiyle mezun oldu ve burada Livio ve Pier Giacomo Castiglioni kardeşler, Cesare Cattaneo gibi zamanın birçok etkili mimar ve tasarımcılarıyla tanıştı. Yine 1936'da Dominioni, profesyonel faaliyetine Venedik'te başladı ve Livio ve Pier Giacomo Castiglioni ile Vimercate School'da düzenlenen yarışmayı kazandı. 1937'de Livio ve Pier Giacomo Castiglioni ile profesyonel bir stüdyo açtı. Bu ortaklık sayesinde, 1938'de Phonola şirketi için ilk radyo tasarımlarını yarattılar ve bu daha sonra 1940 VII Triennale di Milano'da (Milano Trienali) sunuldu.


Milano Stilinin Önde Gelen Temsilcisi

Öncü bir endüstriyel tasarımcı ve mimar, yazar ve BBPR kurucusu Ernesto Nathan Rogers tarafından 1940'ların sonlarında geliştirilen ve teknik, teori ve zanaatkarlığa önem veren bir konsept olan "Milano" stilinin önde gelen temsilcilerinden biri olarak kabul edilir. Aslında, Luigi Caccia Dominioni bu ustalıkla özel bir yakınlık bulmuştu. Uzun yaşamı boyunca birçok ahşap, cam, taş ve metal ustasıyla yaptığı iş birliklerinden zevk ve ilham aldı.


Solda, Catalina sandalye.

Luigi Caccia Dominioni'den Önemli Mobilya Tasarımları

1947'de Luigi Caccia Dominioni, Ignazio Gardella ve Corrado Corradi Dell’Acqua ile birlikte etkili ve başarılı mobilya üreticisi Azucena'yı kurdu ve burada çok sayıda aydınlatma ve mobilya tasarımı tasarlayıp yarattı. Caccia Dominioni’nin tasarımları, sandalye ve Süper kapı ve kapı kolu için (1984) olmak üzere birkaç kez Compasso d'Oro ödülünü aldı.


Sant'ambrogio kanepe (1981)

En ikonik mobilyaları ve tasarımları arasında Sasso masa lambası (1948), Catalina sandalye (1958), Sant'ambrogio kanepe (1981), Bicolore yatak (1989)  bulunuyor.


Bicolore yatak (1989) 

Aslen Azucena'nın yaratıcı ruhunun sembolleri olan sunumlarda yer verilen parçalar olan orijinal Sasso lambaları, günümüzde son derece nadir.


Sasso masa lambası (1948)

Sasso lambalarının her birinin tek bir özel parça gibi görünmesine rağmen, özenle birkaç sayıda üretilen bu tasarım objeleri geleneksel anlamda tasarımın ötesinde bir auraya sahip.