Çağdaş mimarinin toprak ve gökyüzüyle buluştuğu TERREO STUDIO

20 Eylül 2021

Tulum’un La Veleta bölgesinde bulunan doğanın bütün elementlerinin zarif bir birleşimini sunan bu mimari harikanın yaratıcıları Eduardo Valdes ve Alexander Landsberg.

Tulum’un La Veleta bölgesinde bulunan doğanın bütün elementlerinin zarif bir birleşimini sunan bu mimari harikanın yaratıcıları Eduardo Valdes ve Alexander Landsberg.


Temiz, natürel ve modern hatları, klasik Roma dönemini andıran dikey ve yatay kemerleri, yerkürenin bir yansıması şeklinde kendini gösteren toprak renkleri ve sahip olduğu mistik havası ile antik ile çağdaşın mükemmel bir uyum içinde hayata geçirildiği Terreo Studio, “modern çağın harabesi” olarak inşa edilmiş.


Projenin, “Fosil (Fossil)” ismiyle hayata geçirilmesinde, yaratıcılarının, Fas’ta, Atlas Dağları’na yaptıkları gezileri esnasında karşılaştıkları ammonit taşından etkilenerek, bu taşın, bir sürü fosilleşmiş kabuklarla birlikte, Tulum’da, kazılan her yerden bulunabileceği görüşüyle, bölgeye ait bu jeolojik özelliği de yansıtmak istemeleri etkili olmuş. Bununla birlikte, yapının dış malzemesinde, içinde çok sayıda fosil barındıran beyaz bir taş kullanılmış. 


İçerisindeki yedi özel loft bulunduran bu “çağdaş harabe”de, özel havuzlu, lüks bir çatı katı da tasarlanmış. İç dekorasyonu Meksika evlerinin ve tasarımlarının geleneklerini taşıyan dairelerde, duvarların ve zeminlerin yapımında, bölgenin özel ve yerel bir ağacından reçine ve kireç taşı bazlı sıva kullanılmış. “Az, çoktur” felsefesi ile dekore edilen dairelerin, mutfaktan yatak odasına, banyolarından, tüm tekstil ürünlerine ve aksesuarlarına kadar her şey, gözü yormayan; aksine yatıştıran, açık ve natürel renklerde seçilmiş.Minimal tasarımın ön planda olduğu bu yeni, sıcak ve zarif “yaşam alanı” hem bir tasarım harikası hem bir ev hem de özel bir tatil evi olmaya hazırlanıyor.