Çağdaş sanat galerisinde konaklama: Palazzo dell‘Elefante della Torre

11 Şubat 2021

Apulia’da barok bir kasaba olan Galatina’nın tarihi merkezinde, 18. yüzyıldan kalma soylu bir aileye ait konut olan Palazzo dell‘Elefante della tasarım parçaları ve sanat eserleriyle hem lüks bir pansiyon hem de bir çağdaş sanat sergisi olarak günümüze taşınıyor.

Özel mülkü halka, sanat ve tasarım tutkunlarına açma motivasyonuyla ortaya çıkan Palazzo dell‘Elefante della Torre, türünün tek örneği bir konaklama yeri olma özelliğini koruyor.

Tarih ve tasarım meraklıları Christian Pizzinini ve Antonio Lodovico Scolari, bir zamanlar Mongiò dell’Elefante’nin aristokrat ailesine ait terk edilmiş mekana rastladıklarında yaşadıkları duyguyu “ilk görüşte aşk” olarak betimliyorlar. Barok binanın mekansal genişliğinden ve kendine özgü karakterinden esinlenerek palazzoyu alışılmadık bir konut ve sanat galerisine dönüştürmeye karar vermişler.Palazzonun orijinal etkileyiciğini korumak için ahşap çerçeve ve mermer zeminler gibi bazı eski özellikleri korunmuş; 1950’ler sinemasından kalma lambalar, Gio Ponti’nin aydınlatma armatürleri ve tabureleri, Ettore Sottsass imzalı ikonik dekor parçalarıyla döşenmiş.Barovier & Toso ve Venini’nin 40’lı yıllardan kalma cam vazosu gibi seçilmiş tablolar, heykeller ve dekoratif objeler, verilmek istenen 20. yüzyıl ortası stilini tamamlamış.


Özel mülkü halka, sanat ve tasarım tutkunlarına açma motivasyonuyla ortaya çıkan Palazzo dell‘Elefante della Torre, içinde bulundurduğu paha biçilmez parçalar ve çağdaş eserleriyle, türünün tek örneği bir konaklama yeri olma özelliğini koruyor.