Çağdaş sanat otellerde

17 Ağustos 2019

Dünyanın dört bir yanında sanatın gücünü keşfeden oteller çağdaş sanatın yeni gösteri merkezi haline geliyor.


Bundan birkaç yıl önce duvarlarında sıkıcı posterler asılı olan, replikalar ile iç tasarımlarını tamamlayan oteller sonunda çağdaş sanatın gücünü keşfediyor. Sanat merkezli otellerin sayısı her geçen gün artarken bir zamanlar eserlerini tanıtmak için sadece galerilere güvenen genç sanatçılar da bu oteller sayesinde eserlerini geniş kitlelere sergileyebiliyorlar. 


Dünyaca ünlü The Peninsula Hotels ise sanat merkezli otel anlayışını bir adım öteye taşıyarak otellerini bir sanat galerisine dönüştürmeyi planlıyor. Birkaç yıla yayılacak "Art in Resonance" küresel kampanyasıyla otel zinciri geçtiğimiz mart ayından itibaren sanat kariyerini yarılamış çağdaş sanatçıların yeni siparişler üzerine yarattığı üç boyutlu enstalasyonlarından oluşan sergilerle bir yandan konuklarına ilham veren yeni sanatsal deneyimler yaşatmayı hedefliyor. The Peninsula Hotels Hong Kong’da başlayan proje ile otel zinciri sanatın kapsayıcı ve evrensel diliyle sınırları aşmayı planlıyor. Otelin ilk sanat enstalasyonları ise Janet Echelman, Timothy Paul Myers ve Şangay merkezli MINAX Mimari’den geldi. 

Ancak sanat merkezli otel anlayışını benimseyen sadece The Peninsula Hotels değil.  Çağdaş sanat koleksiyonerleri Laura Lee Brown ve Steve Wilson’ın 2016 yılında hayata geçirdiği The 21c Museum Hotels Amerika’nın Louisville kentini sanat ile buluşturuyor. 3.000’den fazla sanat eserinin sergilendiği oteldeki eserleri incelemek içinse otelin konuklarından biri olmanıza gerek yok. Haftanın her günü açık olan otel sanatseverleri günün her saatini ağırlıyor.

Film ve video aktristi Christina Zeidler’ın Toronto’da devraldığı 37 odalı butik otel Gladstone Hotel ise yılın çeşitli zamanlarında düzenlediği sergiler ile öne çıkıyor. Zeidler aynı zamanda oteli zaman zaman canlı sanat performansları için de kullanıyor. 

Live! Casino & Hotel’in sahibi Suzi Cordish ise otellerinde kişisel sanat koleksiyonunu sergileyenlerden. Son zamanlarda ise çağdaş sanatçılara ısmarladığı büyük ölçekli işleriyle adından söz ettiren Cordish otel zincirinin Maryland’daki mülkü için sanatçı Chris Doyle’a sipariş ettiği 40 feet büyüklüğündeki enstalasyon ile sanat merkezli otel kavramına farklı bir boyut getiriyor.