Çağdaş Zanaat Nedir?

24 Nisan 2018

Yeni ve büyüyen yaratıcılar için bir kolektif bir sahne olan The Crafts Council’ın en takip edilesi gereken markalarıyla tanışın. İngiltere’nin yeni çağdaş alanı, yaratıcılık anlamında çok şey öğretiyor.

"Seramik koleksiyonerleri için de harika bir ilham kaynağı olan The Crafts Council’ın en yaratıcı işleri Hannah Tounsend ve Arjan van Dal’dan geliyor bizce. Tounsend seramik ve baskıyı birleştirdiği işlerinde, İngiltere’nin sahil kesimlerinden ilham alıyor ve katmanlı monokrom parçalar ortaya çıkarıyor."

23 Nisan’da başlayan ve 28 Nisan’a kadar devam edecek olan yaratıcıların kolektif hareketi The Crafts Council, bu yıl Londra’da çağdaş tasarımın, sanatın ve el işçiliğinin halihazırda üretildiği ve sergilendiği 67 York Street, Marylebone’a taşınarak sergileniyor. İşleri sergilenen 8 ‘taze’ yaratıcı; seramik, mücevher, tekstil, ışıklandırma ve mobilya alanlarında yeni tasarımlarını ve konseptlerini sunuyor.

Jacky Puzey, The Crafts Council’da adı parlayan isimlerden önemli bir tanesi. Dijital teknolojiyle geleneksel el işçiliğini, tüyler, tüvit kumaşlar, kürk, dantel, organze ve manipüle edilmiş başka tekstil ürünleriyle bir araya getirerek çalışıyor. Ortaya çıkardığı kadife kokteyl sandalyeleri ve ipek duvar kağıtları cidden göz alıcı.

Jacky Puzey’in Parakeet sandalyesi

Mobilya konusunda bir hayli iddialı görünen Brook Studio, 2016 yılında Tim Evershed tarafından kuruluyor. Markanın odağı; ağaç ve deri gibi doğal materyallerle zamansız tasarımlar ortaya çıkarmak. Aslında marangoz olan ve dolap, kütüphane yapımında usta olan ikili Byron & Gomez ise, el yapımı mobilyalarını sunuyorlar. Somerset’te workshop’ları olan üretici firmanın bu defaki işleri, gelenekselin biraz dışına çıkıyor. Tasarım ve el işçiliği arasındaki boşluğa köprü olacak nitelikte işler ortaya koyan Kate Colin ise, kağıt ile çalışarak net ve renkli ışıklandırma yerleştirmeleri yaratıyor. Kağıt katlama teknikleriyle, ışığı, gölgeyi, rengi ve geometriyi yeniden keşfediyor.

Brook Studio’nun Shaker kutuları

Byron & Gomez’in Aphelion konsolu

Kate Colins’in Starflower lambası

Seramik koleksiyonerleri için de harika bir ilham kaynağı olan The Crafts Council’ın en yaratıcı işleri Hannah Tounsend ve Arjan van Dal’dan geliyor bizce. Tounsend seramik ve baskıyı birleştirdiği işlerinde, İngiltere’nin sahil kesimlerinden ilham alıyor ve katmanlı monokrom parçalar ortaya çıkarıyor. Van Dal ise dürüstlük ve dışavurum ilkeleriyle bir seramikçinin çalışma alanını en naif haliyle yansıtıyor.

Hannah Tounsend’in Statement vazosu ve tablosu

Rebecca Sarah Black’in yeşil kuartz kolyesi

Ve mücevherler… Tasarımcı Rebecca Sarah Black jeolojik formlardan ve doğu İskoç sahil şeridinden ilham alarak, nereden geldiği ve nasıl ortaya çıktığı belli olan, karakterli parçalar yaratıyor. Encrusted isimli koleksiyonu gümüş, yarı değerli taşlar ve değerli taşlar ve kemikleri bir araya getiriyor. Amanda Denison’ın broşlarıysa, çağdaş mücevher tasarımı anlamında cidden takip edilmeye değer.

Kapak görseli: Arjan van Dal, Tapered vazo koleksiyonu