Calder: Mekanın Fethi

21 Eylül 2020

Sanat eleştirmeni Jed Perl, Knopf yayınevinden çıkan Alexander Calder biyografisinin ikinci cildinde, yenilikçi sanatçının heykelde nasıl devrim yarattığını ele alıyor.

Knopf yayınevinden çıkan Calder: Mekanın Fethi 1940-1976, sanat eleştirmeni Jed Perl’in kaleme aldığı büyük modernistin etkileyici yaşamını kapsamlı bir şekilde araştırarak anlattığı ikinci ve son cildi. 


Yeni kitap, Perl'in yazdığı 2017'nin sonlarında yayınlanan ilk cildi olan Calder: Zamanın Fethi 1898-1940'ı takip ediyor. Eski, uzun süredir New Republic’te sanat eleştirmeni Perl, bu ciltte, yazarın 20. yüzyılın sanatında önemli bir rol oynadığını iddia ettiği sanatçının fikirleri ve başarıları daha önce hiç olmadığı kadar dikkatli bir şekilde belgeliyor.


Calder, hassas tel basamakları ve şekillendirilmiş metal, ahşap veya cam parçalarından oluşan imzası olan icatları "mobilleri" geliştirmeye devam etti. Mobiller genellikle tavana asılır ve hava akımlarına bağlı olarak nazikçe hareket eder ve etraflarındaki mekana enerji vermekte asla başarısız olmazlar. Bu çalışmalar ve Calder'in uzun kariyeri boyunca yarattığı pek çok eser, sofistike, doğal ve etkilenmemiş bir özgürlük, oyunbazlık ve hatta bazen neşe duygusu barındırıyor. 


Perl'in gözlemlediğine göre, sanatçı, çeşitli üç boyutlu çalışmalarından "heykeller" olarak değil, "nesneler" olarak bahsediyor. Calder’in bu ifadesi basit gibi görünüyorsa da, Perl’in sanatçının çalışmalarından ve kariyerinden toplanacak büyük derse ilişkin değerlendirmesi duruma daha derin bir anlam kazandırıyor. Yazar, Calder’in kalıcı başarısından şöyle bahsediyor:

Calder; Rodin, Cézanne, Brancusi ve Picasso'nun yaşamı yaratmanın ne anlama geldiğini yeniden değerlendirmesiyle başlayarak modern sanatçıların kuşakları arasında yerini aldı. Artık gerçekten önemli olan bir resim veya heykeldeki figürler değildi. Şimdi önemli olan sanat eserinin kendi yaşamıydı. 



Calder: The Conquest of Space: The Later Years: 1940-1976 (2020), Jed Perl tarafından kaleme alındı ve Knopf Yayınevi tarafından yayınlandı.