Campana Kardeşlerin Terracota Tasarımı: São Paulo AESOP

03 Ekim 2016

Fernando ve Humberto Campana tarafından yaratılan Aesop'un São Paulo Mağazası

"İçi boş blok biçimine sahip olan, genellikle Güney Amerika’da ışığı iletmesi ve yapıya hava aldırması amacıyla kullanılan Cobogó tuğlaları mağazanın neredeyse her yerini oluşturuyor."

Kozmetik sektörü uzun süredir tüketicisinin bilinçlenmesinin doğal bir sonucu olarak dürüstlük, netlik ve basitlikten yana. Lüks sözcüğünün karşılığı artık mümkün olan en kaliteli ve en doğru ürüne ulaşmak ve onunla güven ilişkisi kurmak.
Avusturalyalı Aesop markası saç ve cilt bakımı ürünleri ve sabunlarıyla bugün 43 ülkede varlığını bunun farkındalığıyla sürdürüyor. Marka 1987 yılında Dennis Paphitis tarafından kurulmuş. Bugün artık ambalajın çok daha ötesinde bir beklentiye sahip olan tüketici için cilt tipi, içinde yaşanılan çevre, iklim ve dikkate alınması gereken diğer faktörlerin bilincini net biçimde hissettiren markanın tutkunları hiç de az değil. Marka içerik olarak kullanıcılarının güvenini kazanmasının yanında, mağazalarının iç ve dış mimarisiyle de bir bütün olarak çıkıyor karşımıza. Form, fonksiyon, rafine tasarım markanın içeriğiyle bütünleşiyor. Paphitis’e göre müşterinin görmeyeceği kesin olan en küçük detay bile markanın ruhundaki bütünlüğü etkileyecek öneme sahip. Dünyanın her yerinde 100’den fazla mağazaya sahip Aesop için bu gerçeklik her yerde söz konusu. Aesop, dünyanın dört bir köşesindeki her mağazasının özgün tasarımı yanında, bu tasarımın içinde yer aldığı bölgeye adaptasyonunun başarısıyla da dikkat çekiyor.

Fernando ve Humberto Campana tarafından yaratılan Aesop’un ikinci Sao Paolo mağazası, yukarıda sözü geçen bütün değerleri içinde barındırıyor. Yeni Aesop, mağazanın yer aldığı Villa Madalena’nın ruhundaki bohemlikten ilham almış. Paulista mimarisinin geleneksel tarzını, Aesop’un felsefesi ile harmanlayan mekan, ziyaretçileri minimalliğiyle etkiliyor.
Karakteristik çizgisini her coğrafyaya taşıyan marka bu geleneği devam ettirmeleri için Paulo Mendes da Rocha, Vincent Van Duysen ve Ilse Crawford gibi isimlerden sonra Campana kardeşlere markanın São Paulo’daki yeni evinin iç dekorasyonunu yapmaları için teklif götürmüş. Kullandıkları bölgeye özgü estetik algısı, yerel halkın mekanı yeni bir buluşma ve paylaşım noktası olarak seçmesini sağlayarak Aesop’a aslında organik bir reklam kampanyası olarak geri dönmüş.
Campana kardeşler mekanın tasarımını Brezilya’ya özgü Cobogó tuğlalarını kullanarak yaratmış. İçi boş seramik blok biçimine sahip olan, genellikle Güney Amerika’da ışığı iletmesi ve yapıya hava aldırması amacıyla kullanılan bu tuğlalar mağazanın neredeyse her yerini oluşturuyor. Tuğlalar iç mimariyi toprak tonları paletinden esinlenip biçimlendirerek, geleneksel Paulista tasarımının Aesop felsefesiyle birleşimine vurgu yapıyor. Sonuç ise ticari amacının çok daha ötesine ulaşmış bir mekan olarak markaya hizmet ediyor.
Fernando ve Humberto Campana tarafından yaratılan Aesop'un ikinci Sao Paolo mağazası.