Canan Tolon’un yeni sergisi “Limbo” Contemporary Istanbul Vakfı’nda açılıyor

22 Mart 2022

Canan Tolon’un “Limbo” sergisi, Contemporary Istanbul Vakfı’nın ev sahipliğinde 18 Mart-5 Mayıs tarihleri arasında ziyaretçileriyle buluşuyor.

Canan Tolon’un Fişekhane’deki Cocoon’a özel ürettiği büyük ölçekli enstalasyonu Limbo, Contemporary Istanbul Vakfı’nda yerini aldı. Tolon’un, hayata yayılan üretim pratiğinde mimarlık kültürü ve doğadan aldığı ilhamı eserlerine yansıtarak, yaşam ve ölüm kavramlarına işaret ettiği Limbo adlı sergi, yaşamın döngüsünü merkeze alarak sanatseverleri hayat ve ölüm gibi zıtlıkların da içinde bulunduğu bir yolculuğa çıkarıyor.


Canan Tolon’un sıraladığı salıncakların çim ve su gibi doğal malzemelerle ve mekanın doğal koşullarıyla etkileşimini gösteren enstalasyonu, sanatın zamanla nasıl dönüşerek yeni formlar aldığını izleyiciye gösteriyor. Tolon’un 1997’de yayımladığı kitabı ile aynı adı taşıyan mekânsal enstalasyonu Limbo, kendisini sürekli yenileyen doğanın ve zamanın bıraktığı izleri yansıtarak varoluşun birbirleri üzerindeki etkisini, direncini ve belirsizliğini ifade ederek izleyicilere yaşam ve ölüm arasındaki yakınlığı deneyimleme imkanı sunuyor. 


Sanatçı birbirileriyle etkileşen malzeme ve mekânın ilişkisinde “Onu yaşatır mı yoksa öldürür mü?” sorularını sorarken, izleyiciyi neden-sonuç ilişkisindeki döngünün bir parçası haline getiriyor. Canan Tolon’un yapıtlarında sıklıkla kullanmayı tercih ettiği tekrarın yarattığı ritim, mücadele ve doğal süreç Limbo ile yeniden karşımıza çıkıyor.


Küratörlüğünü Ayça Okay’ın üstlendiği Limbo sergisini, 18 Mart-5 Mayıs 2022’ye kadar Contemporary Istanbul Vakfı, Cocoon’da ziyaret edebilirsiniz.