Cannes’da jüri başkanı Spike Lee

24 Ocak 2020

Bu yıl Mayıs ayında 73. kez düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin detayları açıklanmaya başladı.


Sinema dünyasının en önemli etkinlikleri arasında yer alan Cannes Film Festivali bu yıl 73. kez 12-23 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. Geleneksel olarak çarşamba günleri açılış yapan festival, son üç yıldır olduğu gibi bu yıl da açılışını salı günü yapacağı açıklandı.


Detayları yavaş yavaş açıklanan 73. Cannes Film Festival’inin jüri başkanın kim olacağı sorusu da geçtiğimiz günlerde cevabını buldu. Amerikalı yönetmen senarist ve oyuncu Spike Lee’nin bu yıl Cannes Film Festivali jüri başkanlığını devraldı. Böylece Lee, Cannes jürisinin başına geçen ilk Afrika-Amerikalı isim oldu.

Lee, jüri başkanlığı haberini alması üzerine yaptığı açıklamada "Yaşadığım bu hayatta, en büyük nimetlerim beklenmedik bir şekilde geldi. 2020'de Cannes Jüri Başkanı olma fırsatına sahip olduğum çağrıyı aldığımda, şok oldum, mutlu oldum, şaşırdım ve gururlandım. Cannes Film Festivali, dünyanın en önemli film festivali olmanın yanı sıra festivalin film kariyerim üzerinde de büyük bir etkisi oldu. Cannes'ın dünya sinemasında kim olduğumun gidişatını değiştirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim,” şeklinde konuştu.


Cannes Film Festivali uzun yıllardır cinsiyet ve ırk ayrımcılığı suçlamaları ile boğuşuyordu. Spike Lee’nin jüri başkanı seçilmesi ile bu suçlamaların bir nebze de olsun azalacağı düşünülüyor.

Atlanta doğumlu Spike Lee yönetmenlik kariyerine 1979 yılında çektiği kısa film Last Hustle in Brooklyn filmi ile başladı. Uzun yıllar video ve kısa film yönetmenliği ile öne çıkan Lee 1986 yılında çektiği ilk uzun metrajlı filmi She's Gotta Have It ile Cannes Film Festivali’nde En İyi Genç Yönetmen ödülünü kazandı. 2018 yılında BlacKkKlansman filmi ile En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar kazandı.