Carlo Ratti Associati’den karbon-nötr ısıtma çözümü

26 Mart 2021

İtalyan tasarım stüdyosü Carlo Ratti Associati, Helsinki şehrinin ısıtma ağının karbondan arındırılmasına yardımcı olmak sunduğu proje önerisiyle Helsinki Enerji Yarışması'nın dört galibi arasında yer alıyor.

İtalyan tasarım stüdyosü Carlo Ratti Associati, Helsinki şehrinin ısıtma ağının karbondan arındırılmasına yardımcı olmak için ısıyı depolayacak ada benzeri, yüzen deniz suyu rezervuarları oluşturma önerisiyle Helsinki Enerji Yarışması'nın dört galibi arasında yer alıyor.


Uluslararası Helsinki Enerji Mücadelesi, Helsinki'yi bir test ortamı olarak kullanarak kentsel ısıtma ağları için sürdürülebilir alternatifleri ortaya çıkarmak için 2020'de başlatıldı. Finlandiya başkentindeki yetkililer, 2035 yılına kadar karbon-nötr hedefine ulaşmak için şehrin kömüre ve biyokütleye bağımlılığını azaltmak için kazanan çözümleri kullanmayı planlıyor.

Carlo Ratti Associati'nin Helsinki's Hot Heart adlı tasarımı, küçük bir takımadaları taklit eden sıcak deniz suyuyla dolu 10 yüzen rezervuardan oluşuyor. Sistem, rüzgar ve güneş enerjisi gibi kaynaklardan gelen esas olarak karbonsuz elektrik enerjisini ısıya dönüştürmek için deniz suyu ısı pompalarını kullanacak. 


Dairesel havzalar daha sonra dev bir termal batarya gibi birlikte çalışacak ve yenilenebilir enerjiden dönüştürülen ısıyı kışın bölgesel ısıtma için hazır hale getirecek şekilde depolayacak. Bu rezervuarlardan dördü ayrıca bir dizi kapalı rekreasyon alanı oluşturmak için şişirilebilir çatı yapıları ile kaplanacak.