Carlo Scotto’dan Xier

28 Aralık 2018

Genç şef Carlo Scotto, ilk restoranını Marylebone’da açıyor. Xier, çabasız ama kıymetli lezzetleri farklı damak zevklerine göre deneyimletecek.

"Dünyanın dört bir yanındaki yiyeceklerle ilgili sevdiği şeyleri bir araya getirdiği restoranı için uzun zamandır hayali olarak da olsa çalışan şimdi 32 yaşındaki şef, İtalyan büyükannesi tarafından bir çocuk olarak yemek yapmayı öğrendiği zamanlardaki heyecanı taşıyor mutfağına."

Londra’nın meşhur restoranı Babbo’nun eski şefi Carlo Scotto’nun ilk solo girişimi olan Xier, 19 Şubat'ta Marylebone'da açılacak. Yeni adresinde hem rahat bir mekanı hem de kaliteli yemeklerini birleştirmeyi hedefliyor. Daha geniş bir gündelik yemek alanı tasarlayan şef, hem öğle hem de akşam yemeği sunacak olan iki katı bir alan buluyor kendine. Scotto, giriş katında öğle yemeği servisi yapacak, birinci katta ise her akşam 38 konuk için iddialı bir 10 servisli tatma menüsü sunacak ve bunun için kişi başı 90 sterlin istiyor olacak.


Gül yaprakları ile kurutulmuş somon.

Scotto'nun bir şef olarak tüm çarpıcılığını yansıtacağı bu özel yemek deneyimine katılanlar, yabani rezene, wasabi havyarı, taze ahududu ile güveçte pişmiş somon ve tütsülü karides gibi mutfak lezzetlerini bekleyebilirler. Menü büyük ölçüde organik ve ürünlerin çoğu Kuzey Galler’deki ödüllü Rhug Estate Organik Çiftliği'nden temin ediliyor. Londra’yı kendisine inanılmaz fırsatlar sunduğu için çok seven Scotto, şehirde daha çok fantastik İngiliz ürünleri yaratmak istediğini ifade ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki yiyeceklerle ilgili sevdiği şeyleri bir araya getirdiği restoranı için uzun zamandır hayali olarak da olsa çalışan şimdi 32 yaşındaki şef, İtalyan büyükannesi tarafından bir çocuk olarak yemek yapmayı öğrendiği zamanlardaki heyecanı taşıyor mutfağına. Kariyerine, ana vatanı Napoli’deki Michelin yıldızlı restoran Don Salvatore'de şef çırağı olarak başlayan usta, Londra'ya taşındığında, akıl hocası Angela Hartnett ile tanıştığı Michelin yıldızlı Murano'ya katılmadan önce Corbin ve King ile de çalıştı.