Carlos Gaytán hikayesini yemekleri ile anlatıyor

07 Mart 2020

Michelin yıldızı kazanan ilk Meksikalı şef Carlos Gaytán, kendi hikayesinden ilham aldığı eşsiz gastronomi deneyimini yeni restoranında konuklarına sunmaya hazırlanıyor.

Michelin yıldızı alan ilk Meksika doğumlu şef Carlos Gaytán, Chicago’daki ünlü restoranı Mexique’yi 2018 yılında kapatıp ülkesine geri döndüğünde restoranın müdavimleri ve yemek kritikleri şaşkına uğramıştı. Ülkesinde köklerine geri dönen ve farklı bir “fine dining” tecrübesi üzerinde çalışan Gaytán, 2019’un sonbaharında yeni fikirler ile Chicago’ya döndü ve tek çatı altında açmayı planladığı tam üç farklı restoran için çalışmalara başladı.

Eylül ayında kapılarını açtığı Meksika ve Fransız lezzetlerini sunduğu 120 kişilik restoranı Tzuco’nun ardından Kasım ayında Meksika hamur işlerinin en iyi örneklerinin sunulduğu Panango isimli renkli bir fırın açtı. Şimdiye kadarki en özel restoranı Tales of Carlos Gaytán’ı bu ay içerisinde açmayı planlayan Meksikalı şef farklı kuliner deneyimi ile kendi gastronomi macerasını konukları ile paylaşmaya hazırlanıyor.
Haftanın sadece üç günü açık olacak Tales of Carlos Gaytán sadece 12 konuk ağırlama kapasitesine sahip. 11 tabaklık tadım menüsü ile hizmet verecek olan bu özel restoranın mutfağı ise yemek salonunun ortasında yer alacak. Küçük bir mutfak ve yemek salonuna sahip olacak bu restoran için Gaytán samimi bir atmosfer düşünmüş. İçeriği sürekli değişecek sabit bir menü ile konuklarına her defasında farklı lezzetler sunmayı amaçlayan Meksikalı şefin amacı ise kendi kuliner gelişiminin hikayesini yemekler aracılığı ile gurmeler ile paylaşmak.Gaytán’ın kuliner macerası 1970’lerde annesinden öğrendiği tarifler ile başlıyor. Bol baharatlı ve etli yemeklerde küçük yaşta ustalaşan şef 1990’ların başında Chicago’ya göç ettiğinde ise mutfağa Sheraton Milwaukee North Shore Hotel’in bulaşıkçısı olarak giriyor. Çalışma etiğinin ve yeteneğinin farkına varan otelin şefinden mutfağın inceliklerini öğrenen Gaytán daha sonra Union League Club of Chicago’da yeteneklerini geliştirir. Gaytán Bistrot Margot’da şef Dominique Tougne’dan Fransız mutfağını öğrendikten sonra ilk restoranı Mexique’nin kapılarını 2008’de açar ve büyük başarı kazanır.


Chicago’da geçirdiği zaman uzadıkça köklerine daha çok bağlılık göstermeye başlayan Meksikalı şef şimdilerde bu hayal kırıklıkları ve başarılar ile dolu kariyerine Tales of Carlos Gaytán’nın menüsünde tekrar hayat veriyor. Escamoles ve epazote gibi klasik Meksika lezzetlerinin yanında avokado ve mavi mısır ile yapılan tortilla gibi Gaytán’nın imza yemeklerinin de yer aldığı menüyü tatmak için zaman kaybetmeyin.