Cartier "Love" bilekliğinin hikayesi kitap oluyor

04 Mart 2021

Cartier "Love" bilekliğini yaratan Aldo Cipullo'nin iş hayatı ve yaşamına odaklanan yeni kitap Assouline'nden çıkıyor.

Assouline’in Aldo Cipullo hakkındaki yeni kitabı, gözden kaçırılmaması gereken bir mücevherin tarihini ortaya çıkarıyor: Parisli bir moda evinin ikonik tasarımını modern kitleler için erişilebilir kılan kişi New York şehrinde yaşayan bir İtalyan’dı.


Kitap, ancak küçük bir tornavidayla açılabilen ve iki kişinin takması gereken iki eliptik metal dairesini vidalarla bir arada tutan 18 ayar altın Love bilekliğin hikayesiyle onyıllar sonra dahi dünyaca ünlü en kalıcı tasarımlarından birinin yaratıcısına odaklanıyor.

Mücevher tarihçisi ve uzmanı Vivienne Becker tarafından yazılan büyüleyici kitap, Cipullo’nun karanlık bir gecede tasarımın nasıl ortaya çıkardığını anlatıyor. Romantik bir ilişkinin yasını tutarken kaybettiği aşkının anılarını, bedeninde saklayabileceği bir hatıraya kilitlemek isterken, Cipullo Love bilekliği tasarlanmış oluyor. Bu fikir, 19. yüzyıl Viktorya dönemi mücevherlerindeki motivasyonu hatırlatıyor.


Cipullo, tasarımı ilk önce 1961’den 1969’a kadar tasarımcı olarak çalıştığı, ancak reddedildiği Tiffany & Co.’ya teklif etmişti. Ancak Love bileklik, şimdi, sadece geleneksel bir nişan yüzüğüne avangart bir alternatif olarak değil, aynı zamanda her gün kullanılabilecek ikonik bir Cartier tasarımı olarak günümüzde ilgi görmeye devam ediyor.