Casa Etérea: Meksika’daki doğaya yeniden hayran olun

12 Mart 2021

Casa Etérea, Meksika’da bulunan San Miguel de Allende’ye 20 dakika uzaklıkta, sönmüş bir yanardağın eteklerinde yer alan, gözlerden uzak, iki kişilik bir cam ev. Burada, doğayla yeniden tanışacaksınız.

“Vizyonum, doğaya karşı bir tiyatro yaratmaktı." —Prashant Ashoka

“Casa Etérea,” Meksika’da bulunan San Miguel de Allende’ye 20 dakika uzaklıkta, sönmüş bir yanardağın eteklerinde yer alan, gözlerden uzak, iki kişilik bir cam ev. Burada, doğayla yeniden tanışacaksınız.

Meksika’da yaşayan Singapurlu yazar ve tasarımcı Prashant Ashoka’nın eseri olan ev, çevredeki manzarayı yansıtan aynalı bir cepheyle kaplanmış, böylelikle doğal ışıkla etkileşime giriyor ve bu görünüm de aynı şekilde her gün değişiyor; aynı zamanda konut, tüm gücünü güneş enerjisinden ve suyu toplanan yağmur suyundan alıyor.


Prashant Ashoka, Casa Etérea’nın tasarımını oldukça sınırlı kaynaklarla geliştirmiş. Aynı zamanda tüm inşaat sürecini kendi başına yönetmiş — yazar ve tasarımcı, evden şu sözlerle bahsediyor: “Vizyonum, doğaya karşı bir tiyatro yaratmaktı; bu nedenle sürdürülebilirlik, çevre ile gerçek anlamda tam bir entegrasyon elde etmek için çok önemliydi.” Mimar Luis Barragán ve heykeltıraş-ressam Mathias Goéritz’in ürettiği “duygusal mimari” konseptinden etkilenen konut, görsel olarak daha soyut ve ziyaretçiyle etkileşimli bir deneyim oluşturmak için aynalı paneller kullanarak daha derin bir duyusal rezonans elde etmiş oluyor.

Casa Etérea, bölme duvarları olmadan tasarlanmış ve böylelikle yüksek uçurumların geniş manzaralarını çerçeveleyen, tabandan tavana sürgülü cam kapılarla kaplanmış büyük bir oda izlenimi yaratıyor. Aynı zamanda dışarıda zeytin ve nar ağaçları ile çevrili teraslı veranda alanı ve güneş enerjisiyle ısıtılan havuz bulunuyor. Aynalı cephe, çevredeki doğa ile bina arasındaki sınırları bulanıklaştırırken doğal ışık, evin dış cephesine yansıdığı için tasarımın yapısal bir öğesi haline geliyor.