Castello di Tabiano’da Zamana Yolculuk

16 Mayıs 2022

İtalya’nın etkileyici şehri Parma'da, ziyaretçilerini başka zamana yolculuğa çıkaran, muhteşem bir butik otel: Castello di Tabiano…

Tabiano Kalesi, bir zamanlar Parma ve Piacenza’nın bir parçası olan bu bölgedeki 40 kaleden biri. Ancak bölge içerisinde birçok aktivite ile hala hayat dolu olan tek kale! Corazza ailesinin girişimi sayesinde, sadece Tabiano Kalesi değil, aynı zamanda komşu köy ve yakındaki beş çiftlik evi de titizlikle yeniden tasarlanarak etkinlik ve tatiller için kiralanabilir konuma getirildi.


Otel işletmecisi Giacomo, "1900'lerde kale, güçlü tarımsal kökleri sayesinde hayatta kaldı," diyor, "ancak bu tarihi eser yıllar içerisinde yavaş yavaş kayboldu. 2000'li yıllarda yeni bir turizm türünün kapıları açılmasaydı Tabiano Kalesi ve köy yok olup gidecekti. Şimdi burada onlarca zanaatkar, duvarcı ve restoratörün yanı sıra marangoz ve bahçıvan ve aşçı tarihin ortasında yeni bir eve sahip oldu.”


Tarihi kaleyi misafirlerle buluşturan butik otel Castello di Tabiano, bugün yaklaşık 160 kişiyi ağırlayabiliyor. Oteldeki yiyeceklerin hepsi tarımsal üretim ve organik. Ayrıca gelecekteki projeler arasında bağ ve bahçelerin geliştirilmesi ve lezzetli yerel reçellerin üretimi yer alıyor.