Catherine ve John Pawson çiftinin Cotswolds’da bulunan çiftlik evi

05 Nisan 2021

Pawson ailesi, mimari açıdan etkileyici olduğu kadar davetkar bir sığınak yaratmış olmanın yanında, aynı zamanda bunu kanıtlayacak nefis, “mutlaka sahip olmak lazım” dedirten bir yemek kitabına da imza attılar.

Catherine ve John Pawson çifti, yeni çiftlik evlerini, ek binaları ile birlikte, şehirden uzak olabilecekleri bir sığınak ve aile için bir toplanma yeri olması adına satın aldılar.


John’un işlerinin tanınmasına da olanak sağlayan mekana, ışığa ve malzemelere olan saygısı, yenileme çalışmalarının her kararında önemli rol oynadı. Farklı yapıları bir araya getirerek onları özlerine indirgedi — sonuç, çiftin Londra’daki evinden daha sade bir görüntüye kavuştu.


Yemek kültürü odaklı yaşayan çift, 100 tarif içeren ve her mevsimde çiftlik evinin başka bir fotoğrafını içeren Phaidon’dan yayınlanan Home Farm Cooking adlı kitabında iş birliği de yapmıştı. John’un 2001 yılında yayınlanan ve çok sevilen, baskısı tükenmiş Living and Eating’in devamı niteliğindeki kitap, çiftin üç ayrı mutfağını ve çok sayıda yemek alanını yıl boyunca nasıl mükemmel bir şekilde kullanıma soktuğunu gösteriyor.

Menü söz konusu olduğunda, Catherine ve John tamamen aynı fikirde: Catherine, “Mümkün olduğunca mevsimlik besinler tüketmeye çalışıyoruz,” diyor. İlkbaharda kuşkonmaz, bakla, ot, enginar ve çiftin bahçesinde yetiştirilen veya Daylesford Organik Çiftliği’nde yolun aşağısından getirilen diğer ürünler gibi. Catherine aynı zamanda “Ne kadar az müdahale olursa, aynı doğrultuda iyi malzemeleriniz oluyor,” diyor. “Hızlı ve kolay tarifleri tercih ediyorum, bu aynı zamanda biraz tembel olduğum için de olabilir.”Evdeki iş bölümü ve dağılımının detaylarına hakim değiliz, ancak her ne yöntemi uyguluyorlarsa, Pawson ailesi için işe yarıyor. Mimari açıdan etkileyici olduğu kadar davetkar bir sığınak yaratmış olmanın yanında, aynı zamanda bunu kanıtlayacak nefis, “mutlaka sahip olmak lazım” dedirten bir yemek kitabına da sahipler.