Celine Usulü Burjuvazinin İntikamı

11 Mart 2019

Bu seneki Celine şovunun başlangıcında tüm online mecralarda yer alan ancak podyum fotoğrafçılarının yakalayamadığı bir şey oldu.

Aynalı bir kutuda duran ve podyumun sonuna kadar yükselen ardından yavaşça aşağıya indirilen bir kız vardı. Aslında tasarımcı burada 70’ler veya 80’lerden bir zaman diliminde ki bir butik giyinme odasını ele alıyordu . Kıyafetler kesinlikle uygun. Giyinme odası zemin seviyesine inerken, bu kız tam olarak orijinal Celine’ in ne olduğunu ve her Fransız burjuva kadını için ne anlama geldiğini yansıtıyordu.
Atlı kemerli, pileli, diz boyu, bölünmüş, kırsal kesim etek. Beyaz ipek bluz, baskılı bir logo atkı. Siyah ceket, parlak, diz boyu yüksek topuklu botlar. Defile aslında bu detaylarla bize Fransız burjuvazisinin modernleşmiş bir versiyonunu anlatmaya çalışıyordu. Kısa sportif bir ceketi ya da ışıltılı bir paltoyu giymenin binlerce farklı yolu olduğunu gördük.

 

Diz üstü geleneksel büyükanne tarzı eteklerin modernize kalıplar içine sokulmuş halinin ne kadar sıra dışı ve nefes kesici gözüktüğünü Celine bir kez daha gözler önüne serdi. İşte sıradan gözükmemeniz için ihtiyacınız olan aksesuarlar: kibar bir Celine logolu omuz çantası, at kemeri ve havacı tarzı güneş gözlükleri.


Diğer tasarımcılar da bu sezon burjuva temasıyla oynadılar fakat yeterince başarılı olamadılar. Celine ise bunu sanki burjuvazi sınıfının bir ayaklanmasıymış gibi gösterdi ve belli ki insanların bu tarz bir meydan okumaya ihtiyacı vardı.
Eğer modayı kendi stili ile harmanlayıp içselleştiren tasarımcılardan bahsedeceksek bunların arasında kesinlikle Celine’ de yer alırdı.Ve bu defileye bir isim verilecek olsa, bunlardan biri kesinlikle; ‘Fransız burjuvazisinin modadan intikamı’ olurdu.