Celine’in yeni parfümünde Hedi Slimane imzası

20 Eylül 2019

50 yıldan uzun süredir bir parfüm koleksiyonu çıkarmayan Fransız moda evi Celine, kreatif direktörü Hedi Slimane önderliğinde ilk parfüm serisini tanıtmaya hazırlanıyor.


Tasarımcı Hedi Slimane 2018 yılının Ocak ayında ikonik modaevi Celine’in kreatif direktörlüğüne geldiğinden beri, moda dünyasının şüphesiz en çok konuşulan isimlerinden biri. Celine’i alışılagelmiş çizgisinden bir hayli uzaklaştıran ve moda evinin çizgisi hakkında oldukça radikal kararlar veren Slimane, kimilerinin beğenisini kazanırken kiminin de eleştiri oklarına hedef olmaktan kaçamıyor. 


Aldığı kararlar ile markayı kökten değiştiren, Celine’in tarihindeki ilk erkek giyim koleksiyonuna imza atan Slimane şimdi de 1964’te satışa sunulan Vent Fou'dan sonra koku dünyasına veda eden Celine için Haute Parfumerie adında bir parfüm koleksiyonunu çıkarıyor.


Daha önce de Dior ile farklı parfüm koleksiyonlarına imza atan tasarımcı Celine’in cinsiyetsiz parfüm koleksiyonu ile markanın Parizyen havasını şişeliyor. 11 farklı kokudan oluşan koleksiyonda sekiz adet gündüz ve üç adet gece kullanımı için hazırlanmış, farklı alt notalara sahip parfüm bulunuyor. Geleneksel Fransız cam işçiliğinin eseri olan art deco tarzında tasarlanmış parfüm şişeleri ise Slimane’in koleksiyona katkısının en somut örneği. İlhamını Paris’in kendisine özgü atmosferinden ve günlük hayatından alan Slimane, koleksiyon ile herkese Paris’ten bir parça vermek istiyor gibi gözüküyor. 

Koleksiyondaki Parade, Saint-Germain-des-Prés, Dans Paris, Cologne Française, La Peau Nue, Eau de Californie, Reptile, Black Tie ve Night Clubbing isimli dokuz farklı parfüm bu kasım ayında satışa sunulacak. Rimbaud ve Bois Dorman isimli iki koku ise 2020’de Celine mağazalarında kendilerine yer bulacak.