CEO'luktan Kano Markasına: Preszler Woodshop

21 Nisan 2017

Başarılı bir şarap üreticisi olan Trent Preszler’in kendi ismiyle kurduğu kano markasının hikayesi


"Preszler bir eşi olmayan kanolar üretme fikrini aklına koyduktan sonra 14 ay boyunca çeşitli kitap ve videolar üzerinden kendi kendini eğitmiş."

Trent Preszler, Güney Dakota’nın kırsal bir bölgesinde, zanaatkar ve her konuda yetenekli bir babanın oğlu olarak yetişmiş. Preszler, etrafındaki malzemeleri yaratıcı bir şekilde değerlendirmeyi de her şeyi inşa edebilen babasından öğrenmiş. Kırsalda büyümek, ona etrafındakileri keşfederek doğayla derin bir bağ kurmasına yol açmış. Doğayla ilgili hassas bir iç görü geliştiren sanatçı, bir şeyleri “yaratmak” üzere hislerini dinler hale gelmiş.

Başarılı bir şarap üreticisi ve kano ustası olan Trent Preszler, aynı zamanda seçkin bir şarap imalathanesi olan Bedell Cellars’ın CEO’su. Tarım ekonomisi üzerine yüksek lisans, bahçecilik üzerine ise doktora yapan Preszler, boş zamanlarını ahşap kano oymakla geçirerek profesyonelleşmiş ve bugün kendi ismiyle kurduğu ahşap dükkanında üretimlerini gerçekleştiriyor.

Esasında kano üretme fikri 2014’ün sonlarına doğru babasının vefatından sonra gelişmiş. Cenaze için gittiği Güney Dakota’dan babasının alet dükkanında bulunan marangozluk aletleriyle New York’a geri dönerken aklına kano üretme fikri gelmiş. Babasının dükkanından kalan aletlere alıcı gözle bakana kadar da el yapımı bir şeyler üretmeyi hiç düşünmemiş.

Çocukluğundan beri suyla arasında bir bağ olduğunu söyleyen Trent Preszler, suyun üzerinde olmaktan çok keyif alıyor. Kendi deyimiyle de suyun üzerinde yaşıyor. Aynı zamanda kürek çekerken babasını ve onunla olan anılarını da hatırladığını dile getiriyor. Bu yüzden kanolarla yolunun kesişmesi bir tesadüf değil. Ona ilham veren başka bir şey de “Parks and Recreation” dizisinin final bölümünde Nick Offerman’ın canlandırdığı Ron Swanson karakterinin ahşap bir kanoyla ufuk çizgisine doğru kürek çekme sahnesi olmuş. Ayrıca Nick Offerman’ın “Paddle Your Own Canoe/Kendi Kanonu Kullan” isimli kitabı da ilham kaynaklarından bir tanesi.

Preszler bir eşi olmayan kanolar üretme fikrini aklına koyduktan sonra 14 ay boyunca çeşitli kitap ve videolar üzerinden kendi kendini eğitmiş. Bütün üretim ve öğrenim sürecini de Instagram sayfasından belgelemiş. El yapımı kano üretmek için büyük bir emek ve sabır gerektiğini dile getiren Trent Preszler, kendi kanosunu kullanırken aldığı keyfi başka hiçbir şeyden almadığını da belirtiyor. Her bir kano onun için çok değerli ve oyduğu her bir detayda tecrübe ve yaşanmışlık var. Bu yüzden de adeta sanat eseri değeri taşıyan kırmızı ardıçtan yapılmış bir kanonun fiyatı 100.000$’a kadar artabiliyor.


Preszler için yaptığı iş, sanat ve zanaatin birlikteliği ve kendini özgürce ifade edebildiği bir uğraş. Kano üretmek ona o kadar huzur veriyor ki, çalışırken çocukluğundaki dinginliği veya babasına çiftlikte yardım ettiği günleri anımsıyor.