Chanel sürdürülebilir ipek üretimine yatırım yapıyor

21 Haziran 2019

Boston merkezli girişim Evolved by Nature ile güçlerini birleştiren lüks modaevi Chanel doğa dostu modaya el attı.

Doğa dostu sürdürülebilir moda akımının son üyesi lüks modaevi Chanel oldu. Ünlü Fransız perakende devi sürdürebilirlik mottosunu benimsemek ve doğaya daha az zarar vermek adına Evolved by Nature isimli girişim ile anlaşarak sentetik ipeğin yerini alabilecek yeni bir tür ipek geliştirmeye başladı.

Giyim ve kozmetik üreticileri dünyanın en büyük atık üreticilerinin başında geliyor. Bu ürünlerde kullanılan kimyasallar çoğunlukla mikroplastik içerdiği için doğada yok olmaları zorlaşırken tüketim artıkça bu atıklar doğada birikerek gelecek nesiller için büyük tehlike oluşturuyorlar. Bunun önüne geçebilmek için son yıllarda birçok lüks modaevi sürdürebilir iş modellerini benimseyerek doğa dostu üretime geçmiş durumda.


Evolve by Nature’un patentini aldığı “Activated Silk” isimli ipek gerçek ipek böceği kozalarından üretiliyor ve şirketin açıklamasına göre kumaştan kozmetiğe birçok üründe kullanılabiliyor. Kısa zamanda bu ipeğin Chanel’in sentetik yollarla üretilen ipek ürünlerinin yerini alması bekleniyor.

Chanel’in bu iş birliği markanın doğa dostu atılımlarının ilki değil. Moda devi daha önce Finli şirket Sulapac ile doğada çözülebilir alternatif bir paketleme için anlaşmıştı. 2016 yılında da dört farklı Fransız ipek üreticisini markanın bünyesine katan Chanel sürdürebilir üretim için laboratuvar araştırmalarına başlamıştı.