Chanel’den Zanaatkarlara Yeni Bir Ödül: Prix des Métiers d’art

06 Mayıs 2019

Chanel, bu yıl festival kapsamında yeni bir ödül vereceğini açıkladı.

Hyères’de düzenlenen Uluslararası Moda, Fotoğraf ve Moda Aksesuarları Festivali’ni 2014 yılından beri destekleyen Chanel, bu yıl festival kapsamında yeni bir ödül vereceğini açıkladı. 
Prix des Métiers d’art ödülü, Chanel’in Métiers d’art çerçevesine alarak birlikte çalıştığı düğmeci Desrues, Ateliers de Verneuil-en- Halatte, Lemarié, şapkacı Maison Michel, çizmeci Massaro, işlemeci Lesage, altın ustası Goossens, Atelier Montex, Causse ve Lognon atölyeleriyle çalışan 10 moda tasarımcısından birinin oldu.

Hyères Festivali’nin en heyecan verici bölümü olan Pazar gecesi defilelerinden sonra verilen ödül, genç yeteneklere tasarımın sınırlarını zorlamaları için bir şans vermeyi amaçlıyor. 

Bu yılki ilk ödülü kazanan isim, Goossens tarafından tasarlanmış altın bir heykelciği eve götürmenin yanı sıra Chanel’in mentorluğunda gelecek yılki festivalde gösterilecek olan yeni bir kreasyonu üretme şansını yakalayan Christoph Rumpf oldu. 
Avusturyalı genç sanatçı, Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde Hüseyin Çağlayan ile çalışmış ve Londra’da Craig Green’in yanında staj yapmış. Hyères ana yarışmasındaki koleksiyonu için ‘cangılda büyüyen kaybolmuş prens’ temasını taşıyor. Bu koleksiyon için Massaro ile işbirliği yapan tasarımcı, hayatında ilk kez ayakkabı tasarlamış.