Chanel’in Cleopatra’sı

11 Aralık 2018

Karl Lagerfeld’in bu defaki Métiers d'Art defilesindeki Chanel kadını, abartılı makyajları ve altın paralarıyla, Cleopatra rolündeki Elizabeth Taylor’ın yeni çağ versiyonuydu.

"Ve böylelikle bir zamansızlık yakalıyor yeni nesil kıyafetlerinin cazibesiyle. Her zaman eski Mısır'la, İsa Mesih'ten önceki 3.000 yıldan öncesiyle ilgilendiğini anlatan Lagerfeld böylelikle koleksiyonunu MET içerisindeki Dendur Tapınağı’nda gerçekleştirme kararını organik bir şekilde alıyor."

Lagerfeld, Chanel koleksiyonunu Dendur Tapınağı'nda gerçekleştirdi. Her defilesini otantik lokasyonlara taşımayı ya da lokasyonları otantik mekanlar haline dönüştürmeyi çok iyi yapan tasarımcı, Métiers d'Art defilesinde Mısır kültürünün gücünden yararlanıyor. Araştırma aşamasında ise sadece kitaplardan kaynak olarak yararlanmıyor ama bu kültürün ruhunu, duygusunu hissetmeye çalıştığını belirtiyor.


Ve böylelikle bir zamansızlık yakalıyor yeni nesil kıyafetlerinin cazibesiyle. Her zaman eski Mısır'la, İsa Mesih'ten önceki 3.000 yıldan öncesiyle ilgilendiğini anlatan Lagerfeld böylelikle koleksiyonunu The Metropolitan Museum of Art içerisindeki Dendur Tapınağı’nda gerçekleştirme kararını organik bir şekilde alıyor.

Julianne Moore, Margot Robbie, Penélope Cruz, Lily-Rose Depp ve Sofia Coppola gibi ünlü isimlerin izlediği defilenin sürpriz ismi ise, bu defa ön sırada değil ama defilede yer alan vizon derisi pantolonu ve altın üst parçasıyla Pharrell Williams oluyor. Altın rengi parçaların ışıldadığı koleksiyonun New York’ta sergilenmesi, markanın en büyük finans kaynağı olan ülkede olması sebebiyle de önemliydi.

Lagerfeld’in uzun yıllar içinde zekice inşa ettiği siluetine her seferde eklediği detaylar yine çok göz alıcıydı. Tüvit takımları bu defa altına bulanmış, eski hatlar yenilenmişti. Uzun tül elbiseleri, wesekh tasmaları, doku denemeleri, örgüler, mozaiklerle bezeli aksesuarlar ve gold çizmeler, karmaşık nakışlar, geleneksel motifler, cesur logo baskıları tezatlığın mükemmel uyumunu hayata geçiriyordu yine.